Europejskie giełdy zniżkują w czwartkowe wczesne popołudnie. Zbliża się Brexit, a brytyjski rząd się kurczy. Mocno traci funt - podają maklerzy.

Główny negocjator ds. Brexitu ogłosił w środę wieczorem porozumienie z Wielką Brytanią ws. wyjścia tego kraju z UE, a szef KE Jean-Claude Juncker zarekomendował zwołanie specjalnego szczytu UE w tej sprawie.

Wcześniej brytyjska premier Theresa May ogłosiła, że jej rząd kolektywnie poparł przyjęcie proponowanego tekstu umowy ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W czwartek tymczasem z rządu Theresy May odeszło dwóch ministrów.

Minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej Dominic Raab zrezygnował ze stanowiska w geście sprzeciwu wobec proponowanego porozumienia dotyczącego Brexitu. Jak podkreślił, "nie może z czystym sumieniem poprzeć warunków umowy z UE".

Raab był głównym negocjatorem brytyjskiego rządu w sprawie Brexitu od objęcia stanowiska w lipcu br. W liście rezygnacyjnym do premier Theresy May napisał, że po wczorajszym (środowym) posiedzeniu rządu musi zrezygnować ze stanowiska.

Z rządu zrezygnowała też w czwartek minister pracy i emerytur Esther McVey, która również jest przeciwna proponowanemu porozumieniu dotyczącemu Brexitu. Wskazała, że treść tego dokumentu "nie szanuje wyniku referendum" z 2016 roku.

Na rynkach pojawiło się niebezpieczeństwo, że May może stracić stanowisko i że Wielka Brytania mogłaby wyjść z UE bez osiągnięcia umowy, a to dla rynków byłby czynnik wysokiego ryzyka.

"Prawda jest taka, że nikt nie jest w stanie teraz dokładnie przewidzieć, jak to wszystko będzie wyglądać w najbliższych dniach i tygodniach" - mówi Stephen Beer, dyrektor inwestycyjny Epworth Investment Management.

"Jednak w niektórych ważnych kwestiach nic się nie zmieniło od czasu referendum. Brexit prawdopodobnie będzie dla W.Brytanii ekonomicznie gorszy niż jej pozostanie w Unii Europejskiej. Jest teraz więcej ludzi, którzy to rozumieją" - dodaje.

Do obaw inwestorów o Brexit dołącza też niepokój o budżet Włoch.

Wicepremier Włoch Luigi Di Maio powiedział w czwartek dziennikarzom w Rzymie, że rząd stara się uniknąć unijnej procedury nadmiernego deficytu, ale nie planuje zmiany kluczowych założeń uwzględnionych w przyszłorocznym budżecie.

Z kolei wicepremier Włoch Giuseppe Conte miał powiedzieć Di Maio i wicepremierowi Matteo Salviniemu, aby zaprzestali słownych ataków na Komisję Europejską - napisała "La Stampa".

We wtorek minął termin, do kiedy Włochy miały wysłać odpowiedź na wniosek Komisji Europejskiej o rewizję założeń do budżetu na 2019 rok.

Włoski rząd nie wprowadził żadnych zmian w stosunku do swoich wcześniejszych propozycji budżetu przesłanych Komisji Europejskiej.

Włoskie władze przesłały list do KE i utrzymały w nim deficyt budżetowy na poziomie 2,4 proc. oraz prognozy wzrostu PKB w 2019 r. o 1,5 proc.

W czwartek inwestorzy poznają o 14.30 wskaźnik Empire Manufacturing (w okręgu Nowy Jork) w XI, indeks Filadelfia fed w XI, dane o sprzedaży detalicznej w X, liczbę zarejestrowanych nowych bezrobotnych w USA w tygodniu zakończonym 10 XI, a następnie - o 16.00 dane o zapasach w biznesie w USA we IX.

W czwartek planowane są wystąpienia wielu bankierów centralnych z Fed: o 16.00 Quarles, o 17.30 Powell, o 19.00 Bostic, a o 21.00 Kashkari.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 12.10

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3203,23 -0,07
DAX Niemcy 11428,83 0,14
FTSE 100 W.Brytania 7037,35 0,05
CAC 40 Francja 5056,78 -0,24
IBEX 35 Hiszpania 9098,20 -0,09
FTSE MIB Włochy 19021,37 -0,29