statystyki

Osłabienia koniunktury nie ma. Gospodarka nadal na pełnym gazie

autor: Marek Chądzyński15.11.2018, 09:00; Aktualizacja: 15.11.2018, 09:10
JAK ROZWIJAŁA SIĘ POLSKA GOSPODARKA W OSTATNICH KWARTAŁACH

JAK ROZWIJAŁA SIĘ POLSKA GOSPODARKA W OSTATNICH KWARTAŁACHźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Miało być spowolnienie i pierwsze oznaki pogorszenia koniunktury. Tymczasem dane o wzroście PKB w trzecim kwartale są zaskakująco dobre.

Wzrost gospodarczy wyniósł 5,1 proc. To tzw. szybki szacunek, który wczoraj opublikował GUS. Tak wysokie tempo jest zaskoczeniem: nie dość, że jest znacznie wyższe od prognoz (według ekonomistów miało być hamowanie do 4,5– 4,6 proc. wzrostu), to jeszcze utrzymało poziom z drugiego kwartału, czyli nadal przekracza 5 proc. – Pozytywna niespodzianka podnosi prognozy tegorocznego PKB i sypie piach w tryby rozkręcającej się machiny obniżek prognoz – napisali ekonomiści mBanku w komentarzu do danych GUS.

Na dodatek polska gospodarka błyszczy na tle sąsiadów. W Niemczech PKB spadł o 0,2 proc., licząc kwartał do kwartału – i był to pierwszy taki spadek od 2015 r. Licząc rok do roku, niemiecka gospodarka rozwijała się w tempie 1,1 proc. Sąsiedzi zza Odry cierpią przez coraz mniejszy popyt z Chin, na koniunkturę wpływ mają też kłopoty przemysłu motoryzacyjnego, któremu czkawką odbija się zaostrzenie norm emisji spalin. Z kolei w Czechach PKB – oczyszczony z wpływów sezonowych – wzrósł o 2,3 proc. Lepszy wynik zanotowali Słowacy z 4,6-procentowym wzrostem. Ale i tak daleko im do tempa nad Wisłą, bo polski PKB liczony w ten sam sposób wzrósł aż o 5,7 proc.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane