statystyki

Osłabienia koniunktury nie ma. Gospodarka nadal na pełnym gazie

autor: Marek Chądzyński15.11.2018, 09:00; Aktualizacja: 15.11.2018, 09:10
JAK ROZWIJAŁA SIĘ POLSKA GOSPODARKA W OSTATNICH KWARTAŁACH

JAK ROZWIJAŁA SIĘ POLSKA GOSPODARKA W OSTATNICH KWARTAŁACHźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Miało być spowolnienie i pierwsze oznaki pogorszenia koniunktury. Tymczasem dane o wzroście PKB w trzecim kwartale są zaskakująco dobre.

Wzrost gospodarczy wyniósł 5,1 proc. To tzw. szybki szacunek, który wczoraj opublikował GUS. Tak wysokie tempo jest zaskoczeniem: nie dość, że jest znacznie wyższe od prognoz (według ekonomistów miało być hamowanie do 4,5– 4,6 proc. wzrostu), to jeszcze utrzymało poziom z drugiego kwartału, czyli nadal przekracza 5 proc. – Pozytywna niespodzianka podnosi prognozy tegorocznego PKB i sypie piach w tryby rozkręcającej się machiny obniżek prognoz – napisali ekonomiści mBanku w komentarzu do danych GUS.

Na dodatek polska gospodarka błyszczy na tle sąsiadów. W Niemczech PKB spadł o 0,2 proc., licząc kwartał do kwartału – i był to pierwszy taki spadek od 2015 r. Licząc rok do roku, niemiecka gospodarka rozwijała się w tempie 1,1 proc. Sąsiedzi zza Odry cierpią przez coraz mniejszy popyt z Chin, na koniunkturę wpływ mają też kłopoty przemysłu motoryzacyjnego, któremu czkawką odbija się zaostrzenie norm emisji spalin. Z kolei w Czechach PKB – oczyszczony z wpływów sezonowych – wzrósł o 2,3 proc. Lepszy wynik zanotowali Słowacy z 4,6-procentowym wzrostem. Ale i tak daleko im do tempa nad Wisłą, bo polski PKB liczony w ten sam sposób wzrósł aż o 5,7 proc.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane