Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie przynosi spadki wartości głównych indeksów, z których najbardziej zniżkuje WIG20. Wśród blue chipów mocno tracą Alior Bank i Eurocash.

W piątek około godz. 12.15 WIG20 spada o 1 proc., WIG idzie w dół o 0,9 proc., na 0,7-proc. minusie znajduje się mWIG40, a o 0,2 proc. zniżkuje wartość sWIG80. Obroty na rynku wynoszą 330 mln zł.

W opinii analityków, stanowczy wydźwięk komunikatu po posiedzeniu Fed przyczynił się do umocnienia dolara, co pogorszyło nastroje na rynkach akcyjnych.

"Choć treść komunikatu po posiedzeniu FOMC okazała się być całkowicie zgodna z oczekiwaniami, to jednak jego wydźwięk okazał się wystarczająco jastrzębi, aby doprowadzić do odbicia amerykańskiej waluty, co jednocześnie schłodziło nastroje na rynku akcyjnym" - napisał w komentarzu Rafał Sadoch, analityk DM mBanku.

W czwartek Fed utrzymał główną stopę procentową w przedziale 2,0-2,25 proc. i powtórzył, że "kolejne, stopniowe podwyżki stóp procentowych będą spójne z trwałym wzrostem aktywności gospodarczej, mocną sytuacją na rynku pracy oraz z inflacją w pobliżu 2-proc., symetrycznego celu FOMC w średnim terminie".

Spadki w Warszawie wpisują się w ogólnoeuropejską tendencję, gdzie DAX zniżkuje o 0,5 proc., CAC idzie w dół o 0,8 proc., brytyjski FTSE traci 0,6 proc. Kontrakty terminowe na DJI i S&P500 spadają o około 0,5 proc.

Wśród polskich blue chipów najmocniej spada kurs Eurocashu (-6,5 proc.) i Alior Banku (-5,2 proc.).

Piątkowy Puls Biznesu napisał, że pojawił się plan, który zakłada, że część aktywów BOŚ Banku związana z portfelem kredytów komercyjnych i detalicznych kupiłby Alior Bank. Z kolei część banku związaną z działalnością ekologiczną trafiłaby do BGK. Gazeta podała, że to ogólny plan i żadne decyzje nie zapadły.

Alior Bank poinformował natomiast w komunikacie, że nie prowadzi żadnych działań w zakresie przejęcia wydzielonej części BOŚ Banku.

Zysk netto grupy Eurocash, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, w trzecim kwartale 2018 roku wyniósł 36,4 mln zł wobec 35,7 mln zł zysku rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie. Konsensus PAP zakładał 37 mln zł zysku.

Na 1,6-proc. minusie znajduje się kurs Dino Polska. Zysk netto grupy Dino Polska wyniósł w trzecim kwartale 2018 roku 82,3 mln zł wobec 63,5 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie kwartalnym. Konsensus PAP Biznes zakładał właśnie 82,3 mln zł zysku netto.

Analitycy oceniają, że Eurocash i Dino Polska mają mieszane perspektywy na końcówkę roku - Dino może spowolnić wzrosty z powodu wysokiej bazy, a Eurocash z kolei poprawi sprzedaż dzięki niskiej bazie.

Przecenę kontynuuje Rafako (-8 proc.), którego kurs na przestrzeni 5 ostatnich sesji stracił prawie 30 proc.