statystyki

Bankowe aktywa liczone w setkach miliardów

autor: Łukasz Wilkowicz07.11.2018, 00:00; Aktualizacja: 07.11.2018, 08:43
Jedyne w ostatnich latach przejęcie PKO dotyczące podstawowej działalności to Nordea Bank Polska.

Jedyne w ostatnich latach przejęcie PKO dotyczące podstawowej działalności to Nordea Bank Polska.źródło: ShutterStock

Lider krajowego sektora bankowego osiągnął właśnie 300 mld zł sumy bilansowej. Ciekawsze może być to, który z konkurentów jako pierwszy przekroczy 200 mld zł.

Wraz z publikacją raportu finansowego za III kw. PKO BP stał się pierwszym krajowym bankiem, którego aktywa, głównie kredyty, ale też np. obligacje Skarbu Państwa czy przedsiębiorstw, przewyższyły 300 mld zł. O tym, że ta granica została przekroczona, DGP pisał pod koniec sierpnia. Ze sprawozdania wynika, że w końcu września suma bilansowa całej grupy PKO wynosiła 306 mld zł. – Cztery lata temu suma bilansowa przekroczyła 200 mld zł, a w ciągu ostatnich 10 lat się podwoiła – wyliczał na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO odpowiedzialny za finanse.

Co dalej? – Koledzy z banku mówią mi: masę już mamy, powinniśmy robić rzeźbę – półżartem zapowiadał Zbigniew Jagiełło, prezes banku. Chodzi o dalszą poprawę wyników finansowych. W minionym kwartale bank osiągnął najlepszy zysk netto w historii: 1,04 mld zł. Jest też bliski osiągnięcia celów dotyczących efektywności, jakie wyznaczono w strategii do 2020 r. Dlatego na połowę przyszłego roku prezes zapowiada aktualizację strategii.

Cele na przyszłość? – 500 mld aktywów na 110-lecie banku – mówił wczoraj Zbigniew Jagiełło. Setna rocznica utworzenia PKO BP przypada na początku przyszłego roku. – Nie powinniśmy być usypiani bieżącą dobrą sytuacją. Od dziewięciu lat powtarzam, że polski rynek jest w procesie konsolidacji. My chcemy rozwijać się zarówno w sposób organiczny, jak i pozyskiwać aktywa, które są korzystne z punktu widzenia PKO BP – dodał Jagiełło.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane