statystyki

Bankowe aktywa liczone w setkach miliardów

autor: Łukasz Wilkowicz07.11.2018, 00:00; Aktualizacja: 07.11.2018, 08:43
Jedyne w ostatnich latach przejęcie PKO dotyczące podstawowej działalności to Nordea Bank Polska.

Jedyne w ostatnich latach przejęcie PKO dotyczące podstawowej działalności to Nordea Bank Polska.źródło: ShutterStock

Lider krajowego sektora bankowego osiągnął właśnie 300 mld zł sumy bilansowej. Ciekawsze może być to, który z konkurentów jako pierwszy przekroczy 200 mld zł.

Wraz z publikacją raportu finansowego za III kw. PKO BP stał się pierwszym krajowym bankiem, którego aktywa, głównie kredyty, ale też np. obligacje Skarbu Państwa czy przedsiębiorstw, przewyższyły 300 mld zł. O tym, że ta granica została przekroczona, DGP pisał pod koniec sierpnia. Ze sprawozdania wynika, że w końcu września suma bilansowa całej grupy PKO wynosiła 306 mld zł. – Cztery lata temu suma bilansowa przekroczyła 200 mld zł, a w ciągu ostatnich 10 lat się podwoiła – wyliczał na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO odpowiedzialny za finanse.

Co dalej? – Koledzy z banku mówią mi: masę już mamy, powinniśmy robić rzeźbę – półżartem zapowiadał Zbigniew Jagiełło, prezes banku. Chodzi o dalszą poprawę wyników finansowych. W minionym kwartale bank osiągnął najlepszy zysk netto w historii: 1,04 mld zł. Jest też bliski osiągnięcia celów dotyczących efektywności, jakie wyznaczono w strategii do 2020 r. Dlatego na połowę przyszłego roku prezes zapowiada aktualizację strategii.

Cele na przyszłość? – 500 mld aktywów na 110-lecie banku – mówił wczoraj Zbigniew Jagiełło. Setna rocznica utworzenia PKO BP przypada na początku przyszłego roku. – Nie powinniśmy być usypiani bieżącą dobrą sytuacją. Od dziewięciu lat powtarzam, że polski rynek jest w procesie konsolidacji. My chcemy rozwijać się zarówno w sposób organiczny, jak i pozyskiwać aktywa, które są korzystne z punktu widzenia PKO BP – dodał Jagiełło.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane