Wyniki budżetu po lipcu nie będą już tak optymistyczne jak po czerwcu – powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.

„Jeśli chodzi o wynik budżetu, zliczamy wszystkie dane, ale sądzę, że wynik budżetu po lipcu nie będzie już tak optymistyczny (w porównaniu do czerwca - PAP)” – powiedziała dziennikarzom.

Nadwyżka budżetowa po czerwcu 2018 r. wyniosła 9,5 mld zł. W okresie od stycznia do czerwca dochody wyniosły 182,0 mld zł (51,2 proc. planu), a wydatki 172,5 mld zł (43,4 proc. planu).

Prognozy makro na '18 konserwatywne, ale 2018 r. szczytem koniunktury

Prognozy makroekonomiczne MF na 2018 r. są konserwatywne, optymizm jest niewskazany. Bieżący rok będzie prawdopodobnie szczytem koniunktury - powiedziała dziennikarzom Teresa Czerwińska, minister finansów.

Zapytana o szanse na 5-proc. wzrost gospodarczy w Polsce w 2018 r. Czerwińska powiedziała: "Wielokrotnie mówię, że nasze prognozy są ostrożne i konserwatywne. (...) Wysoki optymizm byłyby tu niewskazany, ale trzymam kciuki za tę 5-tkę".

"Według moich obliczeń 2018 r. będzie szczytem koniunktury" - dodała.

Słabsze euro do dolara może zaważyć na notowaniach do złotego

Słabsze euro do dolara może zaważyć na notowaniach do złotego - powiedziała dziennikarzom minister finansów Teresa Czerwińska.

Zapytana o słabnącego w ostatnim czasie złotego i o kierunek ruchu notowań waluty pod koniec roku, minister finansów powiedziała: „Jeśli chodzi o siłę waluty powinniśmy rozpatrywać to w szerszym kontekście. Główną para walutową jest eurodolar, teraz widzimy skutki luzowania ilościowego na euro. Zatem bardziej rozpatrywałabym złotego w kontekście eurodolara” – powiedziała.

„Słabsze euro do dolara może zaważyć na notowaniach do złotego” – dodała.