Płace w górę. Średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw była w kwietniu o 7,8 proc. większa niż rok wcześniej – podał Główny Urząd Statystyczny.
/>
Tak silnego wzrostu wynagrodzeń w czasie obecnej ekspansji gospodarki jeszcze nie było. Ekonomiści tłumaczą go m.in. większą liczbą dni roboczych oraz dodatkowymi wypłatami w największych firmach. Zatrudnienie było o 3,7 proc. większe niż rok wcześniej – wzrost był podobny, jak w poprzednich miesiącach. Tylko w kwietniu w dużych firmach przybyło 7 tys. etatów.
/>
Chiny kupią made in USA. Pekin zapowiedział, że znacząco zwiększy skalę zakupów amerykańskich towarów i usług. Celem ma być zmniejszenie deficytu Stanów Zjednoczonych we wzajemnym handlu.
Italia bardziej ryzykowna. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Włoch pierwszy raz od października przekroczyła 2,2 proc. Jeszcze na początku miesiąca wynosiła mniej niż 1,8 proc. Wzrost jest związany z efektami rozmów koalicyjnych.
/>
Dolar wciąż silny. Kurs euro spadł do 1,175 dol., najniższego poziomu w tym roku. Indeks dolara, pokazujący jego notowania wobec walut głównych partnerów handlowych USA, w ciągu miesiąca zyskał 4,7 proc. Mocny dolar najbardziej szkodzi walutom tzw. emerging markets. W stosunku do argentyńskiego peso umocnił się w ostatnim miesiącu o 22 proc., a do tureckiej liry o 12 proc. Do złotego zyskał w tym czasie 8,7 proc. W piątek kurs przekroczył 3,65 proc.
Problemy z Iranem. Wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak zapowiedział wstrzymanie projektu gazowego firmy w Iranie w związku z wprowadzeniem amerykańskich sankcji. Francja chce, by UE kompensowała straty unijnym firmom, których dotknęłyby sankcje USA.
Seria upadłości. Zarząd Próchnika, spółki, której akcje są notowane na GPW od początku istnienia giełdy, złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Chce jednak wstrzymania tej decyzji do rozpatrzenia wcześniejszej prośby – o rozpoczęcie postępowania sanacyjnego. Liczy, że to pozwoli firmie nadal funkcjonować. Wnioski o upadłość złożyły też zarządy Korporacji Budowlanej Dom – w związku z utratą zdolności do regulowania zobowiązań i Chemoserwisu-Dwory – powód: trudna sytuacja finansowa.