statystyki

NBP stracił na mocnym złotym

autor: Łukasz Wilkowicz25.04.2018, 08:12; Aktualizacja: 25.04.2018, 08:46
W 2017 r. złoty zyskał w stosunku do dolara 20 proc. W stosunku do euro umocnił się o 5,5 proc.

W 2017 r. złoty zyskał w stosunku do dolara 20 proc. W stosunku do euro umocnił się o 5,5 proc.źródło: ShutterStock

Narodowy Bank Polski miał w 2017 r. 2,5 mld zł straty – poinformowała w Obserwatorze Finansowym, serwisie internetowym NBP, Katarzyna Zajdel-Kurowska, członek zarządu NBP.

– Dobrą informacją dla podatników jest to, że gdy NBP osiąga zysk, to jego większość trafia do budżetu państwa. Na przestrzeni lat 2007–2017 było to ponad 40 mld zł. W sytuacji, gdy NBP ma stratę, nikt nie dopłaca. Działalność NBP nie jest finansowana z pieniędzy podatników – wyjaśniła Zajdel-Kurowska.

O tym, że bank prawdopodobnie poniósł w zeszłym roku stratę, DGP pisał w połowie marca. Powód ujemnego wyniku: mocny złoty. Aprecjacja rodzimej waluty powoduje, że spada wartość aktywów denominowanych w walutach obcych (aktywa zagraniczne to 98,5 proc. bilansu banku centralnego). Odwrotnie, gdy złoty traci na wartości: aktywa zagraniczne w przeliczeniu na krajową walutę rosną, co poprawia wyniki NBP (taki papierowy zysk jest głównie przeznaczany na rezerwę i zabezpiecza przed wahaniami kursów).


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane