statystyki

Giełda w skrócie

autor: ŁW09.04.2018, 07:21; Aktualizacja: 10.04.2018, 10:28
W strefie euro notują one w ostatnich miesiącach spadki. W Polsce w marcu PMI utrzymał się na poziomie z poprzedniego miesiąca, ale firmy informowały o mniejszej dynamice zamówień z zagranicy.

W strefie euro notują one w ostatnich miesiącach spadki. W Polsce w marcu PMI utrzymał się na poziomie z poprzedniego miesiąca, ale firmy informowały o mniejszej dynamice zamówień z zagranicy.źródło: ShutterStock

Mijamy górkę. To, że strefa euro prawdopodobnie szczyt koniunktury ma już za sobą, odbija się na kondycji krajowych firm. Świadczą o tym wskaźniki PMI. W strefie euro notują one w ostatnich miesiącach spadki. W Polsce w marcu PMI utrzymał się na poziomie z poprzedniego miesiąca, ale firmy informowały o mniejszej dynamice zamówień z zagranicy.

Etaty nie spełniły oczekiwań. Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych utrzymała się w marcu na najniższym od kilkunastu lat poziomie 4,1 proc. Ekonomistów rozczarował jednak przyrost miejsc pracy, który wyniósł niewiele ponad 100 tys. Rynek spodziewał się wyniku niemal dwa razy lepszego. W górę zrewidowano jednak dane za luty. Wtedy wzrost zatrudnienia wyniósł 326 tys.

Inflacyjna niespodzianka. Wbrew oczekiwaniom ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu do 1,7 proc., inflacja w marcu spadła do 1,3 proc. z 1,4 proc. zanotowanych w lutym – takie są wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane