statystyki

Giełda w skrócie

autor: ŁW09.04.2018, 07:21; Aktualizacja: 10.04.2018, 10:28
W strefie euro notują one w ostatnich miesiącach spadki. W Polsce w marcu PMI utrzymał się na poziomie z poprzedniego miesiąca, ale firmy informowały o mniejszej dynamice zamówień z zagranicy.

W strefie euro notują one w ostatnich miesiącach spadki. W Polsce w marcu PMI utrzymał się na poziomie z poprzedniego miesiąca, ale firmy informowały o mniejszej dynamice zamówień z zagranicy.źródło: ShutterStock

Mijamy górkę. To, że strefa euro prawdopodobnie szczyt koniunktury ma już za sobą, odbija się na kondycji krajowych firm. Świadczą o tym wskaźniki PMI. W strefie euro notują one w ostatnich miesiącach spadki. W Polsce w marcu PMI utrzymał się na poziomie z poprzedniego miesiąca, ale firmy informowały o mniejszej dynamice zamówień z zagranicy.

Etaty nie spełniły oczekiwań. Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych utrzymała się w marcu na najniższym od kilkunastu lat poziomie 4,1 proc. Ekonomistów rozczarował jednak przyrost miejsc pracy, który wyniósł niewiele ponad 100 tys. Rynek spodziewał się wyniku niemal dwa razy lepszego. W górę zrewidowano jednak dane za luty. Wtedy wzrost zatrudnienia wyniósł 326 tys.

Inflacyjna niespodzianka. Wbrew oczekiwaniom ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu do 1,7 proc., inflacja w marcu spadła do 1,3 proc. z 1,4 proc. zanotowanych w lutym – takie są wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane