statystyki

Warszawa liderem hossy w 2017 r. Outsiderzy zwycięzcami

autor: Tomasz Jóźwik02.01.2018, 07:50; Aktualizacja: 02.01.2018, 09:35
Lepszy wynik po raz ostatni krajowy rynek akcji zanotował w 2004 r.

Lepszy wynik po raz ostatni krajowy rynek akcji zanotował w 2004 r.źródło: ShutterStock

Około 45 mld zł zarobili w zeszłym roku zagraniczni inwestorzy na wzroście kursów na warszawskiej giełdzie. W grupie krajów klasyfikowanych jako rynki wschodzące to warszawska giełda była w zeszłym roku liderem wzrostów. Ze względu na silne umocnienie złotego indeks WIG20 zyskał w ujęciu dolarowym ponad 50 proc.

 Lepszy wynik po raz ostatni krajowy rynek akcji zanotował w 2004 r. Na zdecydowane zwiększenie swoich zysków wynikające ze zmian kursów walutowych mogli liczyć także inwestorzy posługujący się japońskim jenem czy szwajcarskim frankiem. Wiele wskazuje na to, że wartość udziałowych papierów wartościowych znajdujących się w rękach inwestorów zagranicznych przekroczyła na koniec roku 190 mld zł i była wyższa niż rok wcześniej o niemal 50 mld zł. Korygując tę wartość o saldo tegorocznych inwestycji (do końca października było to 5,5 mld zł), zyski zagranicznych inwestorów można oszacować na 45 mld zł. Dla porównania: krajowi inwestorzy indywidualni zarobili w zeszłym roku – inwestując bezpośrednio lub poprzez fundusze – ok. 20 mld zł.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– W ostatnich latach obowiązuje zasada, zgodnie z którą outsiderzy stają liderami. W 2016 r. warszawska giełda należała do najsłabszych na świecie, w zeszłym roku można było na niej zarobić w ujęciu dolarowym najwięcej. Ta zasada zapewne będzie obowiązywała także w 2018 r., co oznacza, że nie będzie on już tak udany – ocenia Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu inwestycji w Investors TFI.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane