Trudne, ale możliwe do wykonania jest to 4,3 proc. – powiedział PAP główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion Piotr Kuczyński o prognozie wzrostu PKB Polski przedstawionego przez agencję Moody’s. Według niego dużo zależy od tego, czy ruszą inwestycje prywatnych przedsiębiorców.W ocenie Kuczyńskiego agencja Moody’s podniosła prognozę bardzo wysoko, tak że nawet żaden z polskich ekonomistów tego nie przewidywał.

Agencja Moody's w poniedziałkowym raporcie poinformowała, że podniosła prognozę wzrostu PKB Polski w br. do 4,3 proc. z 3,2 proc. i obniżyła dla deficytu sektora finansów publicznych do 2,5 proc. PKB z 2,9 proc. Wyższy od oczekiwań wzrost PKB i sytuacja fiskalna są korzystne dla wiarygodności kredytowej - wynika z raportu agencji.

"Rzeczywiście jest to możliwe, tylko trzeba, żeby w drugim półroczu polska gospodarka rosła w tempie 4,6 proc., co już jest naprawdę wyśrubowanym rekordem" – stwierdził Kuczyński. Jak tłumaczył: "tutaj ten wpływ +500 plus+ i płac będzie nieco niższy, bo baza z zeszłego roku jest wysoka, dużo zależy w związku z tym od inwestycji".

Analitycy Moody's napisali w raporcie, że spodziewają się, iż wzrost PKB będzie napędzany solidną konsumpcją prywatną, a także powolną, ale stabilną, odbudową w inwestycjach, co odzwierciedla korzystne warunki w otoczeniu zagranicznym i wyższe napływy funduszy z Unii Europejskiej.

"Wiadomo, że samorządy będą inwestowały przed wyborami, muszą się pokazać elektoratowi, że coś się dzieje. Rząd będzie też inwestował, to jest oczywiste - zostały dwa lata do wyborów, poza tym środki unijne w dużej mierze jeszcze nie wykorzystane" – wyliczał analityk.

Według niego najważniejsze jest jednak to, co zrobią przedsiębiorstwa prywatne, których inwestycje w tej chwili są według niego w stagnacji. "Jeżeli one też ruszą, to wtedy rzeczywiście trudne, ale możliwe do wykonania jest to 4,3 proc." – powiedział Kuczyński.

Analityk podkreślił, że polscy przedsiębiorcy w tej sytuacji muszą po pierwsze podnosić płace i po drugie inwestować w to, co zwiększy wydajność tej pracy. "Po prostu rozwój metodą prac badawczo-rozwojowych, inwestowanie w infrastrukturę swojej firmy, w to, żeby było większe wykorzystanie środków technicznych, zamiast tej siły roboczej" – mówił.

Jak stwierdził, niewątpliwie wzrost gospodarczy i to, że jest duży popyt wewnętrzny oraz wysokie wykształcenie polskiej siły roboczej przyciąga inwestycje zagraniczne. "Problemem jest to, że siły roboczej jest w tej chwili mało, bo jest niska stopa bezrobocia, a duży popyt na pracę. I to może zniechęcać np. inwestorów zagranicznych" – tłumaczył.

Moody's zaplanował przegląd ratingu Polski na 8 września. W maju agencja potwierdziła rating Polski na poziomie A2 i podniosła jego perspektywę do stabilnej.

"Skoro agencja Moody’s podniosła tak wysoko prognozę wzrostu, to wydawałoby się, że powinna zmienić coś w ocenie ratingu polskiego długu. W piątek wieczorem być może to zrobi" – przewidywał Kuczyński.

I dodał: "wydaje się rozsądne, żeby podniosła perspektywę ratingu. Samego ratingu najpewniej nie ruszy".

GUS podał, że Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2017 r. wzrósł o 3,9 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 4,0 proc. rdr w I kwartale. Konsensus PAP zakładał wzrost o 3,8 proc. rok do roku.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w II kwartale wzrosły o 0,8 proc. rok do roku, zaś popyt krajowy wzrósł o 5,6 proc. rdr. Ekonomiści ankietowani przez PAP spodziewali się, że inwestycje wzrosły o 2,9 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 3,9 proc.(PAP)