Środowa publikacja protokołu z posiedzenia Fed będzie najważniejszym wydarzeniem dla rynków w pierwszej połowie tego tygodnia - oceniają eksperci. Ich zdaniem, podtrzymanie dotychczasowej retoryki powinno wesprzeć notowania dolara i pośrednio nieco osłabić PLN w stosunku do EUR. Na rynku długu spodziewana jest stabilizacja.

"W środę mamy minutki Fedu, spodziewam się raczej ponownego poruszenia tematu redukcji bilansu, jak również potwierdzenia tego, że jeszcze w 2017 roku powinno dojść do trzeciej podwyżki stóp procentowych. Zastanawiające jest jednak to, że rynek zdaje się ignorować zapowiedzi Fedu, które są jednak bardzo konkretne i czytelne" - powiedział PAP Biznes Piotr Popławski, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego.

W środę o godz. 20.00 polskiego czasu opublikowany zostanie protokół z czerwcowego posiedzenia FOMC.

"Nie spodziewam się, aby retoryka Fedu była neutralna, może się zaostrzyć, natomiast to członkowie EBC mogą być bardziej powściągliwi w kontekście ostatnich wypowiedzi Mario Draghiego" - dodał.

Zdaniem eksperta, minutki Fedu będą pozytywne dla notowań amerykańskiego dolara.

"Ostatnie wzrosty na eurodolarze powinny się +skorygować+, natomiast eurozłoty może pójść nieco do góry, mieszcząc się jednak w zakresie dotychczasowym, ewentualny wzrost kursu nie powinien przekroczyć poziomu 4,25/EUR. Większego osłabienia naszej waluty się nie spodziewam, bo nie uzasadniają tego pozytywne dla PLN fundamenty lokalne" - powiedział Popławski.

NA FI PRAWDOPODOBNA STABILIZACJA; PONIEDZIAŁKOWE SPADKI RENTOWNOŚCI REAKCJĄ NA MNIEJSZĄ PODAŻ NA III KW.

W poniedziałek o 4-5 pb spadły rentowności pięcio- i dziesięcioletnich obligacji. W opinii Piotra Popławskiego była to prawdopodobnie reakcja na ogłoszenie ograniczenia podaży obligacji na III kwartał tego roku.

"Inwestorów do zakupu obligacji skłaniają zapewne drastyczne ograniczenia podaży na III kwartał jakie zapowiedziało Ministerstwo Finansów, zapowiadając znacznie mniejszą transzę oferowanych papierów niż w analogicznym okresie rok temu. Obserwowany dziś ruch na bondach to zasługa piątkowej informacji MF" - powiedział ekonomista.

Ministerstwo Finansów podało w komunikacie 30 czerwca, że w III kwartale 2017 r. planuje przeprowadzić jeden-dwa przetargi sprzedaży z podażą 3,0-10,0 mld zł, których struktura uzależniona będzie od sytuacji rynkowej.

"Scenariuszem bazowym dla naszych papierów jest zawężenie spreadu do krzywej niemieckiej, natomiast nie spodziewam się dużych spadków rentowności, ponieważ w obliczu spokojnego okresu wakacyjnego, który rozpoczęliśmy, raczej powinno się to normalizować wokół bieżących poziomów" - podsumował Popławski.