Skrócona sesja w USA w poniedziałek i jej brak we wtorek przełoży się na mniejszą aktywność inwestorów - oceniają eksperci. Notowania złotego będą determinowane przez czynniki globalne. Zdaniem analityków, obligacje mogą odrobić część strat w razie stabilizacji wycen na rynkach bazowych. W nadchodzącym tygodniu zbierze się RPP. Nastąpi także rewizja ratingu Polski przez agencję Fitch.

W Stanach w poniedziałek handel na giełdzie trwa krócej niż zazwyczaj. Wall Street zamyka się o godz. 19.00 czasu polskiego - we wtorek Amerykanie obchodzą dzień niepodległości. Spokojnej poniedziałkowej sesji na rynku walutowym spodziewają się analitycy Banku Millennium.

"Rozpoczynający się tydzień z uwagi na jutrzejszą nieobecność inwestorów amerykańskich oraz dzisiejszą skróconą sesję w Stanach Zjednoczonych może mieć spokojny przebieg. Ubiegłotygodniowe dynamiczne zmiany notowań sugerowałyby korektę techniczną jednak sentyment do euro nadal pozostaje dobry" - napisali.

Zdaniem Moniki Kurtek z Banku Pocztowego, notowania PLN wciąż determinowane będą przez czynniki globalne, jednak lepszy w ujęciu mdm poziom wskaźnika PMI może wesprzeć złotego.

W poniedziałek firma badawcza Markit podała, że wskaźnik PMI dla Polski w czerwcu wzrósł do 53,1 pkt. z 52,7 pkt. w maju i wobec prognozy 53,7 pkt.

"Notowania PLN jednak nadal w największym stopniu uzależnione będą od sentymentu globalnego. Dzisiejsza i jutrzejsza aktywność rynków finansowych, ze względu na długi weekend w USA (Święto Niepodległości w dniu 4 lipca), może być nieco ograniczona, co powinno wpływać +uspokajająco+ na złotego. Para EUR/PLN pozostanie dziś prawdopodobnie w przedziale 4,22-4,25" - napisała główna ekonomistka w poniedziałkowym raporcie.

Konrad Ryczko z DM BOŚ prognozuje, że drugie półrocze bieżącego roku nie będzie już tak udane jak pierwsze dla PLN.

"Zakończone półrocze przyniosło wyraźnie mocnego PLN, gdzie złoty był globalnie jedną z najsilniejszych walut (zaraz za meksykańskim peso). (...) Kolejne kwartały najprawdopodobniej nie będą już tak udane dla PLN, gdyż na horyzoncie widoczne są zagrożenia związane z ograniczeniem programów QE przez kluczowe instytucje centralne. (...). Złoty przy tak mocnej aprecjacji w pierwszych dwóch kwartałach to naturalny pretendent do mocniejszej korekty. Przy stabilizacji lokalnej polityki monetarnej (przynajmniej do końca 2017 r.) PLN pozostaje mocno wrażliwy na wydarzenia z szerokiego rynku i ruchy na dolarze" - ocenił Konrad Ryczko w porannej nocie.

SPW MOGĄ SIĘ DELIKATNIE UMOCNIĆ

W opinii analityków Banku Pekao, środowe posiedzenie RPP nie przyniesie żadnych niespodzianek, a retoryka pozostanie bardzo łagodna.

"Rynki zwrócą uwagę na najnowszą projekcję inflacji, szukając wskazówek, jak długo stopy procentowe NBP utrwalą się na dotychczasowym poziomie. Obligacje mogą odrobić część strat w razie stabilizacji wycen na rynkach bazowych oraz w kontekście niższej inflacji i rezygnacji przez Ministerstwo Finansów z aukcji sprzedaży obligacji w lipcu" - napisali w poniedziałkowym raporcie.

pon. pt. pt.
9.45 16.10 9.00
EUR/PLN 4,2304 4,2258 4,2347
USD/PLN 3,7108 3,701 3,7072
CHF/PLN 3,8676 3,8675 3,8716
EUR/USD 1,14 1,1418 1,1423
PS0719 1,88 1,88 1,91
PS0422 2,64 2,66 2,67
DS0727 3,31 3,32 3,33

TYDZIEŃ NA FX/FI: POSIEDZENIE RPP, AKTUALIZACJA RATINGU POLSKI PRZEZ FITCH

We wtorek rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, natomiast w środę opublikowany zostanie komunikat dotyczący poziomu stóp procentowych w Polsce.

W nocy z czwartku na piątek agencja ratingowa Fitch dokona rewizji ratingu Polski. Przy ostatniej rewizji w styczniu 2017 r., agencja Fitch potwierdziła długoterminowy rating Polski na poziomie "A minus" z perspektywą stabilną.