Na najbliższy poniedziałek zwołano Zwyczajne Walne Zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych. W porządku obrad przewidziano m.in. powołanie prezesa GPW.
We wtorek zarząd Giełdy Papierów Wartościowych poinformował, że otrzymał od Ministra Rozwoju i Finansów "działającego w imieniu Skarbu Państwa, akcjonariusza spółki reprezentującego ponad 5 proc. kapitału zakładowego spółki" projekt uchwały do punktu 14 i 16 porządku obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia GPW, zwołanego na dzień 19 czerwca 2017 r.
Pierwszy z nich przewiduje zmiany w składzie Rady Giełdy, a drugi zmiany statutu GPW.
W przypadku zmiany w składzie Rady Giełdy, przewidziano trzy projekty uchwał dotyczące powołania członka Rady. W myśl Statutu spółki Rada Giełdy składa się z pięciu do siedmiu członków powoływanych i odwoływanych przez Walne Zgromadzenie. Przynajmniej jeden członek Rady powinien zostać powołany spośród kandydatów zgłoszonych przez akcjonariuszy członków Giełdy.
Obecnie prezesem Rady Giełdy jest dr Wojciech Nagel, wiceprezesem jest Jarosław Grzywiński, sekretarzem Grzegorz Kowalczyk, a członkami: dr Marek Dietl (według mediów wymieniany jako przyszły prezes GPW), Marek Słomski i Eugeniusz Szumiejko.
Jeśli chodzi o zmiany statutu GPW, tutaj minister chce, aby wprowadzić zmianę, zgodnie z którą do kompetencji Walnego Zgromadzenia należeć będzie "określanie zasad kształtowania wynagrodzeń Członków Rady Giełdy oraz ustalenie zasad kształtowania wynagrodzeń Członków Zarządu Giełdy".
We wtorek spółka w komunikacie poinformowała, że rada nadzorcza Giełdy Papierów Wartościowych powołała Jarosława Grzywińskiego na stanowisko członka zarządu i wiceprezesa. Grzywiński był dotychczas oddelegowany do zarządu jako p.o. prezesa.
Jak dodano, decyzja o powierzeniu Jarosławowi Grzywińskiemu funkcji wiceprezesa wejdzie w życie, pod warunkiem uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego na dokonanie zmian w składzie zarządu Giełdy.
We wtorek wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak pytany o to, kto będzie nowym prezesem GPW, powiedział, że "to powinien być menedżer, który ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, żeby sprostać tym wszelkim wyzwaniom".
Po likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa, od 1 stycznia tego roku, nadzór nad GPW przejął minister rozwoju i finansów.