Środowa sesja na giełdzie w Warszawie zakończyła się niewielkimi spadkami indeksów, a WIG 20 powrócił poniżej poziomu 2.300 pkt. W centrum uwagi inwestorów znalazły się w środę zmiany w zarządach banków kontrolowanych przez Skarb Państwa - Pekao, PKO BP oraz Aliorze.

Indeks WIG 20 spadł na zamknięciu środowej sesji o 0,28 proc. do 2.295,99 pkt. Szeroki indeks WIG zniżkował o 0,23 proc. do 60.381,07 pkt, a grupujący spółki o średniej kapitalizacji mWIG 40 spadł o 0,09 proc. do 4.826,65 pkt. Łącznie na rynku głównym rynku spadły notowania 190 spółek, a 147 kursów wzrosło.

Obroty wyniosły 904 mln zł, a najwyższą wartość handlu - 177 mln zł - odnotowano na akcjach Pekao. Kurs banku wzrósł na zamknięciu o 0,58 proc., choć w trakcie sesji spadał do najniższego poziomu od stycznia.

Rada nadzorcza Banku Pekao odwołała w środę Luigi Lovaglio z funkcji prezesa zarządu, z funkcji wiceprezesa zrezygnowali ponadto Diego Biondo i Stefano Santini. Na stanowisko wiceprezesa rada nadzorcza powołała Michała Krupińskiego, który po uzyskaniu zgody KNF obejmie funkcję prezesa banku.

Z kolei rada nadzorcza PKO BP powołała Zbigniewa Jagiełło na funkcję prezesa banku na kolejną kadencję zarządu, rozpoczynającą się 2 lipca. W skład nowego zarządu PKO BP rada nadzorcza powołała także na stanowiska wiceprezesów: Rafała Antczaka, Janusza Derdę, Bartosza Drabikowskiego, Maksa Kraczkowskiego, Mieczysława Króla, Piotra Mazura, Jakuba Papierskiego oraz Jana Emeryka Rościszewskiego.

Kurs PKO spadł o 2,2 proc., prawie najmocniej w WIG 20.

O 0,2 proc. zniżkowała na zamknięciu giełdowa wycena Alior Banku. Rada nadzorcza Aliora powierzyła Michałowi Chyczewskiemu kierowanie pracami zarządu banku do czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego na pełnienie przez niego funkcji prezesa. Rada powołała również w skład zarządu banku Celinę Waleśkiewicz i Urszulę Krzyżanowską-Piękoś.

Najwyższy wzrost wśród dużych spółek, o 2,4 proc., zanotował w środę PKN Orlen. Po stronie wzrostów w WIG 20 wyróżniły się również spółki energetyczne - kurs Energi wzrósł do 2,2 proc., PGE o 1,8 proc., a Tauronu o 1,7 proc.

Tauron, w porozumieniu z konsorcjum banków inwestycyjnych, rozpoczął działania zmierzające do przeprowadzenia ewentualnej emisji euroobligacji o wartości do 500 mln euro z terminem wykupu przypadającym 7-10 lat od dnia ich emisji.

W gronie spółek średniej wielkości (mWIG 40) liderem wzrostów było CI Games, którego kurs zyskał 4,4 proc. Najsilniejszy spadek, o 3,5 proc., odnotował Stalprodukt.

O 1,7 wzrósł kurs Robygu. Deweloper w wyniku budowy przyspieszonej księgi popytu sprzedał 26.309.199 nowych akcji s. H, stanowiących do 10 proc. akcji spółki, po cenie emisyjnej wynoszącej 3 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Najmocniej na szerokim rynku, o 29 proc., spadły w środę notowania dystrybutora części samochodowych, spółki Fota. Sąd Rejonowy w Gdańsku zmienił we wtorek formę postępowania upadłościowego wobec Foty z układowego na likwidacyjne.