Możliwość zwycięstwa przedstawicielki skrajnej prawicy w wyborach prezydenckich we Francji i czwartkowe wydarzenia w Paryżu zwiększają awersję do ryzyka - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, PLN wciąż znajduje się w korekcie spadkowej, a krajowy rynek długu będzie wrażliwy głównie na wydarzenia globalne.

"Za sprawą zbliżających się wyborów prezydenckich oraz wczorajszego prawdopodobnego ataku terrorystycznego uwaga rynków skupiona będzie dziś na Francji. Możliwość zwycięstwa przedstawicielki skrajnej prawicy, obok czwartkowych wydarzeń w Paryżu zwiększa awersję do ryzyka. Na wartości umiarkowanie zyskuje dolar, a tracą waluty rynków wschodzących, w tym złoty. Na dzisiejszym otwarciu kurs EUR/PLN utrzymuje się wokół kwietniowego maksimum na poziomie 4,27" - oceniają ekonomiści Banku Millennium.

W czwartek wieczorem w centrum Paryża w pobliżu Pól Elizejskich doszło do strzelaniny w wyniku której zginął jeden policjant, a dwóch zostało rannych, napastnik nie żyje - poinformowało francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych i policja. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS).

Również w ocenie Moniki Kurtek, głównej ekonomistki Banku Pocztowego, wydarzenia z Francji zdominują piątkową sesję.

"Na rynkach finansowych rośnie napięcie przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi (I tura) we Francji, co dziś zapewne będzie dodatkowo spotęgowane wczorajszym wieczornym zamachem w Paryżu" - napisała w komentarzu.

"Notowania złotego uzależnione będą przede wszystkim od sentymentu globalnego. Kurs EUR/PLN może zakończyć tydzień w przedziale 4,26-4,29, poniedziałkowe notowania natomiast uzależnione będą od wyników wyborów we Francji" - dodał.

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ ocenia, że PLN wciąż znajduje się w fazie korekty po silnym umocnieniu w pierwszym kwartale. Ponadto, jego zdaniem, przed niedzielnymi wyborami we Francji trudno oczekiwać wyraźnego ruchu inwestorów w kierunku bardziej ryzykownych aktywów.

"Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy próby rozegrania słabszego PLN, jednak ponownie dynamika tych impulsów jest ograniczona. Brak większej reakcji na krajowe dane wskazuje, iż to wydarzenia z szerokiego rynku pozostają kluczowe. W dalszym ciągu podtrzymuję założenie o potencjalnej korekcie spadkowej na PLN, na co wskazuje m.in. zachowanie koszyka BOSSA PLN" - napisał w piątkowej nocie.

Francuskie wybory nie pozostaną bez wpływu na krajowy rynek długu.

"Obligacje będą wrażliwe na rozstrzygnięcia polityczne we Francji. Informacja o podaży na przyszłotygodniową aukcję oraz treść protokołu z kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej nie powinny zaskoczyć inwestorów" - oceniają ekonomiści Banku Pekao

pt. czw. czw.
9.10 16.05 9.30
EUR/PLN 4,2769 4,266 4,2569
USD/PLN 3,986 3,9613 3,964
CHF/PLN 3,9978 3,9797 3,9772
EUR/USD 1,073 1,077 1,0739
OK0419 1,98 1,98 1,99
PS0422 2,88 2,87 2,85
DS0727 3,41 3,40 3,38