Ostatnią przedświąteczną sesję WIG 20 i WIG zakończyły na plusach, lekko spadł natomiast mWIG 40. Na historycznych szczytach znalazł się kurs PKN Orlenu - Moody's podwyższyła rating dla koncernu paliwowego do Baa2 z Baa3 z perspektywą stabilną. Wzrostami wśród blue chipów wyróżniły się też spółki energetyczne i surowcowe.

W czwartek WIG 20 zyskał 0,88 proc., indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 0,54 proc., a grupujący średnie spółki mWIG 40 poszedł w dół o 0,06 proc. Obroty na rynku wyniosły 718,2 mln zł, z czego 525,8 mln zł wygenerowały blue chipy.

Jeden z najmocniejszych wzrostów wśród dużych spółek, o 2,37 proc. do 110,10 zł, zanotował PKN Orlen. Notowania koncernu paliwowego znalazły się tym samym na historycznych szczytach. PKN Orlen wygenerował też największe obroty na GPW (prawie 119 mln zł). W czwartek na rynek spłynęła informacja, że Agencja Moody's podwyższyła rating dla PKN Orlen do Baa2 z Baa3 z perspektywą stabilną. Jednocześnie podwyższyła rating dla euroobligacji spółki do Baa2 z Baa3.

W czwartek mocno w górę poszła też wycena spółek energetycznych i surowcowych. Kurs PGE poszedł w górę o 3,74 proc., Energi o 2,23 proc., a Tauronu o 2,14 proc. Notowania JSW wzrosły o 0,92 proc., zaś PGNiG o 2,47 proc.

W czwartek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poinformował, że nowa emisja akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) nie jest obecnie brana pod uwagę. Ocenił, że potrzeby kapitałowe JSW w zakresie płynności i środków na inwestycje są zapewnione bez nowej emisji.

Lekko, o 0,48 proc., wzrosła też wycena PZU. Ubezpieczyciel podał przed sesją, że Rada Nadzorcza PZU powołała Pawła Surówkę na stanowisko prezesa spółki. Nowy prezes cytowany w komunikacie poinformował, że PZU podtrzyma swoją politykę dywidendową, a konsekwentna realizacja strategii spółki ma najwyższy priorytet.

Po środowej sesji Cyfrowy Polsat poinformował, że Litenite, spółka zależna Cyfrowego Polsatu, dokona 26 kwietnia przedterminowego wykupu niezabezpieczonych obligacji zapadających w 2022 roku o wartości nominalnej 1,52 mld zł. Transakcja obniży wynik skonsolidowany Cyfrowego Polsatu w I kw. o ok. 59 mln zł. W czwartek notowania Cyfrowego Polsatu straciły 0,45 proc.

Na szerokim rynku wzrostem o 8,81 proc. do 6,42 zł wyróżnił się Komputronik. Przed sesją pośredniczący w wezwaniu mBank poinformował, że Marinera Invest ogłosiła wezwanie do sprzedaży 4.507.987 akcji Komputronika stanowiących 46,03 proc. głosów po 6,5 zł za szt.

Po porannych mocnych wzrostach o 0,22 proc. spadła wycena Budimeksu. Po środowej sesji spółka podała dane finansowe za pierwszy kwartał 2017 r. Zysk netto grupy Budimex w tym okresie wyniósł 85,3 mln zł, co oznacza wzrost o 64 proc. rdr.

Najmocniejszy spadek na rynku zanotował Bumech (-32,54 proc.). W czwartek obrót akcjami spółki został wznowiony po tym jak KNF zawiesiła go począwszy od 24 marca. Początkowo obrót papierami Bumechu miał zostać zawieszony do 24 kwietnia, po tym jak KFN oceniała, że istnieje podejrzenie istotnych nieprawidłowości związanych z ujawnianiem stanu posiadania akcji spółki. Według ustaleń KNF w okresie od 16 do 22 marca 2017 r. China Coal nie był akcjonariuszem Bumechu, jak wcześniej informowała spółka.

Mocnym spadkiem, kolejną sesję z rzędu, wyróżniał się też CD Projekt, którego notowania w czwartek poszły w dół o 2,19 proc. do 64,80 zł. Wycena spółki znalazły się tym samym na najniższym poziomie od początku lutego.

Ponadto, o 1,03 proc., w dół poszły notowania spółki MOL. Walne zgromadzenie MOL-a zdecydowało, by z zysku osiągniętego w 2016 roku wypłacić w formie dywidendy 58 mld HUF. Z zysku za 2015 rok MOL wypłacił w formie dywidendy 55 mld HUF, a rok wcześniej - 50 mld HUF.

W czwartek na GPW zadebiutowała spółka Griffin Premium RE. Notowania firmy działającej na rynku nieruchomości biurowych pozostały bez zmian na poziomie 5,70 zł.