Cynk, nikiel i ołów zyskują po co najmniej 0,7 proc.
Eksport Chin wzrósł w styczniu o 15,9 proc. rdr, po wzroście poprzednio o 0,6 proc. (w juanach) - podała w piątek chińska administracja celna. Analitycy spodziewali się, że eksport w I rdr wzrósł o 5,2 proc.
Mocne są też dane o imporcie - w I wzrósł on rdr o 25,2 proc. (w juanach), a tu oczekiwano wzrostu o 15,2 proc., po wzroście poprzednio o 10,8 proc. rdr.
W dolarach eksport rdr wzrósł w I o 7,9 proc., po spadku w XII o 6,2 proc. i wobec oczekiwanego przez analityków wzrostu o 3,2 proc.
Import wzrósł o 16,7 proc., po wzroście w XII o 3,1 proc. i wobec szacowanego w I wzrostu o 10,0 proc.
Jednak Chiny importowały w styczniu 380.000 ton miedzi i jej produktów, o 22 proc. mniej niż w XII, i o 13,0 proc. mniej rdr.
To jednak nie wywołało obaw wśród analityków. "Ogólnie rzecz biorąc dane o handlu Chin są dobre" - mówi Helen Lau, ekonomistka Argonaut Securities Asia. "Eksport był mocniejszy niż się spodziewano - do USA, Japonii, Europy" - wylicza.
Notowaniom miedzi i innych metali pomogły też komentarze prezydenta Donalda Trumpa, który zapewnił, że zajmie się "remontem" podatków w amerykańskim biznesie.
Tymczasem pracownicy Escondida, kopalni miedzi, która należy do koncernu surowcowego BHP Billiton, rozpoczęli w czwartek strajk - ma ona potrwać co najmniej 2 tygodnie. To oznacza, że z rynku może zniknąć tygodniowo 24.000 ton miedzi.
Trwające miesiąc negocjacje pracowników Escondida z władzami BHP Billiton na tle płacowym i praw pracowniczych nie przyniosły rezultatu stąd decyzja o rozpoczęciu w kopalni protestu.
Analitycy Goldman Sachs Group Inc. prognozują wzrosty notowań miedzi, bo ich zdaniem na rynkach pojawi się niedobór tego metalu, ze względu na wysoki popyt w Chinach i możliwe zakłócenia produkcji miedzi w dwóch największych na świecie kopalniach metalu, w tym Escondida.
Goldman Sachs utrzymuje target cen miedzi w ciągu najbliższych 6 miesięcy na poziomie 6.200 USD za tonę, ale jak wskazują analitycy tego banku, jest potencjał do wzrostu.
Analitycy UBS wskazują z kolei, że w 2017 roku można spodziewać się większej liczby zakłóceń w dostawach miedzi niż w 2016 roku, a średnia cena miedzi w tym roku może wynieść 6.600 USD za tonę.
W czwartek miedź na LME w Londynie staniała o 73 dolary do 5.822,00 USD za tonę.