Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,14 USD, po zwyżce o 14 centów, czyli 0,3 proc.
Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 14 centów do 55,77 USD za baryłkę.
Od początku stycznia trwa zmniejszanie dostaw surowca na globalne giełdy paliw. Produkcja ropy przez OPEC i kraje niezrzeszone w kartelu ma być niższa o ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Takie ustalenia dotyczą 6 pierwszych miesięcy 2017 r.
Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że w styczniu kraje OPEC zmniejszyły dostawy swojej ropy na rynki paliw o 840.000 baryłek dziennie, czyli 60 procent tego, co zakładano. Z kolei wg Petro-Logistics, firmy monitorującej rynek ropy, skala redukcji wyniosła w styczniu 75 proc. celu.
Rynki czekają na dwie ważne publikacje, które wskażą w jakim stopniu kraje zrzeszone w OPEC wdrożyły zapisy obowiązującego od stycznia porozumienia. W piątek comiesięczny raport przedstawi Międzynarodowa Agencja Energii, a OPEC podobne opracowanie opublikuje w poniedziałek.
W środę tymczasem Departament Energii USA (DoE) podał, że zapasy ropy w tym kraju wzrosły w ubiegłym tygodniu aż o 13,83 mln baryłek - do 508,59 mln baryłek. Jest to już 5. z kolei tydzień ze zwyżką tych zapasów i drugi tak rekordowo wysoki ich wzrost. Analitycy oceniali, że zapasy ropy wzrosły o 2,5 mln baryłek.
Produkcja ropy w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o 63.000 baryłek dziennie i wyniosła 8,98 mln b/d - wynika z danych DoE.
Zapasy ropy w USA wzrosły od początku tego roku o prawie 30 mln baryłek.
Analitycy Goldman Sachs Group Inc. prognozują jednak, że na globalnym rynku paliw jeszcze w I połowie 2017 roku wystąpi deficyt, związany z realizowanym przez OPEC i innych dostawców zmniejszaniem dostaw ropy. Amerykańskie zapasy ropy przestaną zaś rosnąć i będą się obniżać - ocenia Goldman Sachs.
W ciągu poprzednich 2 sesji ropa WTI w Nowym Jorku zdrożała o 1,6 proc. W całym tym tygodniu surowiec jednak staniał o 1,3 proc.