statystyki

Bankowcy zweryfikują oszustów podczas rozmowy kwalifikacyjnej

autor: Emilia Świętochowska07.02.2017, 07:37; Aktualizacja: 07.02.2017, 09:04
biznes, praca, rozmowa

Wiele firm obchodzi te restrykcje, po prostu prosząc kandydatów do pracy, aby dobrowolnie przedstawili informację o niekaralnościźródło: ShutterStock

Firmy z sektora finansowego będą mogły bez przeszkód żądać od kandydatów do pracy informacji o ich przeszłości kryminalnej. Wiele firm obchodzi te restrykcje, po prostu prosząc kandydatów do pracy, aby dobrowolnie przedstawili informację o niekaralności.

– Rzeczywiście pracujemy nad tym zagadnieniem – potwierdza DGP Paweł Nowak z Ministerstwa Rozwoju. Odrębny projekt ustawy, która umożliwi bankom i innym instytucjom finansowym podlegającym nadzorowi KNF żądanie od potencjalnych pracowników zaświadczenia o niekaralności, ma być gotowy jeszcze w pierwszym kwartale 2017 r.

Obecnie wymóg przedstawienia informacji z Krajowego Rejestru Karnego odnosi się tylko do wybranych zawodów (patrz infografika). Pozostali pracodawcy, którzy nie mogą się zwrócić bezpośrednio do KRK, formalnie mają prawo domagać się od osób starających się o zatrudnienie tylko danych wymienionych w art. 221 kodeksu pracy, takich jak wykształcenie i doświadczenie zawodowe. – Jest to zasadniczo zamknięty katalog. Obowiązek podania innych danych musi wynikać z przepisów – zaznacza mec. Monika Krzyszkowska-Dąbrowska, specjalistka od prawa pracy z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Zakres informacji, jakie może pozyskać pracodawca, jest ograniczony ustawą o ochronie danych osobowych, zgodnie z którą ich przetwarzanie jest dopuszczalne m.in. jedynie wtedy, gdy jest to konieczne dla realizacji umowy.

Wiele firm obchodzi te restrykcje, po prostu prosząc kandydatów do pracy, aby dobrowolnie przedstawili informację o niekaralności.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane