Podejście firm do wyzwań wynikających z wdrażania idei ESG oraz finansowanie związanych z tym projektów były tematem panelu dyskusyjnego „Finansowanie transformacji ESG - najlepsze przykłady i know-how na rynku”. Wydarzenie to było częścią konferencji „Future of Finance – Deloitte 2024" w Hotelu Verte w Warszawie.
Jak mówiła Monika Polakowska, Sustainable Finance Manager Global Debt Financing Santander Bank Polska należy pamiętać, że finansowanie zrównoważone dzieli się na to zielone dotyczące zielonych projektów, np. zrównoważonego transportu, OZE, efektywności energetycznej oraz takie, które jest przeznaczone na generalne potrzeby firmy, ale również pozostaje powiązane z kamieniami milowymi ESG.
Wszyscy mają swoje wskaźniki ESG
Eksperci mówili o wskaźnikach dekarbonizacyjnych w kontekście kowenantów niezbędnych do uzyskania zewnętrznego finansowania, o zbieraniu danych niefinansowych i weryfikacji wskaźników oraz o tym, jak skutecznie realizować wieloaspektowe cele zrównoważonego rozwoju.
- Mamy swoją zieloną strategię, inwestorzy też. Każdy chce przeznaczać coraz więcej środków na zielone projekty, cały czas jest na to duży popyt - mówiła Monika Polakowska.
W podobnym duchu wypowiadał się przedstawiciel innego banku.
– Projekty zielone już niedługo będą wyżej wyceniane niż wysokoemisyjne – zauważył Mariusz Bartosewicz, dyrektor biura rozwoju produktów ESG Banku Pekao S.A. I przypomniał, że w 2025 r. banki będą zobowiązane raportować, czy mają strategię dekarbonizacji portfela.
– Jeśli będą miały, to większy nacisk zostanie położony na zrównoważone finansowanie, a tym samym nastąpi wyjście z emisyjnych inwestycji – podkreślił.
Dowiedz się więcej o czym mówili eksperci
Zapraszamy do obejrzenia debaty, z której można dowiedzieć się więcej na temat finansowania projektów związanych z ESG. Wzięli w niej również udział Tomasz Gasiński, partner, Sustainability Consulting Central Europe Deloitte oraz Wioletta Roguska, dyrektor ds. ESG Budimexu.