Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie zniżkują. Słabnie zainteresowanie chińskich inwestorów zakupami metali. Miedź w dostawach trzymiesięcznych kosztuje teraz 5.411,00 USD za tonę, po zniżce o 0,4 procent.

Na giełdzie metali w Szanghaju jest jeszcze gorzej - miedź staniała tam w czwartek o 2,7 proc. do 43.400 juanów za tonę (6.317 USD)

"Biorąc pod uwagę mocne zmiany cen miedzi w ciągu ostatnich dni, traderzy wolą unikać ryzyka związanego z wahaniami notowań" - piszą w nocie analitycy Shanghai Cifco Futures Co.

"Inwestorzy niechętnie chcą otwierać nowe pozycje z powodu wysokiego poziomu spekulacji" - dodaje.

Ed Meir, niezależny konsultant rynku surowców w INTL FCStone, ocenił podczas czwartkowej konferencji w Szanghaju, że w ciągu najbliższych kilku tygodni cena miedzi może spaść do 5.100-5.000 USD za tonę.

"Cena miedzi może spaść do 5.100-5.000 USD za tonę w ciągu najbliższych kilku tygodni, bo ostatnie wzrosty notowań metalu były za szybkie, zbyt nagłe" - powiedział Meir.

"Plany Donalda Trumpa dotyczące wsparcia infrastruktury są długoletnie, może 10 lat, albo jeszcze dłuższe i jeszcze nie wiadomo, czy zostaną zaakceptowane przez +fiskalnie+ konserwatywny Kongres" - ocenił.

Meir wskazał, że dla rynków negatywny wydźwięk może też mieć potencjalna wojna handlowa pomiędzy USA i Chinami.