Oczekiwania, że obiecywane przez Donalda Trumpa, podczas jego kampanii przed wyborami w USA, mocne wsparcie wydatków na infrastrukturę, skutecznie wspierały rynki w ciągu poprzednich sesji.

"Ta polityka zwiększenia nakładów na infrastrukturę w USA to dobra informacja zarówno dla USA, jak i reszty świata, który skorzysta m.in. na wzroście eksportu surowców, szczególnie metali" - mówi Wang Chen, partner Xufunds Investment Management Co.

Rynki liczą na przyspieszenie wzrostu amerykańskiego PKB, co też pobudziłoby wzrost inflacji i poskutkowało większą liczbą podwyżek stóp procentowych za Oceanem.

Prawdopodobieństwo, że amerykańska Rezerwa Federalna podwyższy stopy procentowe jeszcze w grudniu tego roku, wzrosło już do 92 procent z 80 procent tydzień temu.

"Rynki do tej pory koncentrowały się na łagodniejszych elementach polityki Donalda Trumpa, ale pozostają związane z tym ryzyka, że zostanie ona +rozwodniona+ albo też opóźniona w wyniku procesu legislacyjnego" - oceniają w komentarzu stratedzy Deutsche Banku.

"Albo że powrócą do głosu mniej gospodarczo korzystne aspekty tej polityki - jak podwyższenie ceł importowych, albo +napiętnowanie+ Chin jako manipulatora na rynku walutowym" - dodają.

Inwestorzy poznali już tymczasem we wtorek dane o PKB niemieckiej gospodarki, które były nieco poniżej prognozowanych.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w III kwartale 2016 r. o 0,2 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden we wstępnych wyliczeniach. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB kdk o 0,3 proc.

W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł w III kwartale o 1,7 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 1,8 proc.

Urząd statystyczny podał, że bez uwzględniania czynników sezonowych PKB Niemiec wzrósł w III kwartale o 1,5 proc. rdr. Tu oczekiwano 1,6 proc.

O 11.00 ważne będą dane ZEW o zaufaniu niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w XI oraz wskaźnik PKB w III kw. w strefie euro.