W ubiegłym tygodniu Fed utrzymał stopy proc. na niezmienionym poziomie, a dane z rynku pracy USA umocniły oczekiwania na zacieśnienie polityki pieniężnej jeszcze w tym roku. W tym tygodniu liczą się niemal wyłącznie wybory prezydenckie w USA, od których zależeć będzie sytuacja na rynkach w najbliższej przyszłości. W poniedziałek w brytyjskim parlamencie odbędzie się debata nt. Brexitu.

We wtorek Amerykanie oddadzą głos w wyborach prezydenckich, ustalając skład Kolegium Elektorów, które 17 grudnia w głosowaniu, prawdopodobnie wyłącznie formalnym, wyłoni 45. Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Wynik wyborów w USA będzie głównym czynnikiem wpływającym na sytuację na rynkach nie tylko w tym tygodniu, ale również w nadchodzących miesiącach.

Wzrost notowań Donalda Trumpa, wynikający prawdopodobnie ze wznowienia przez dyrektora FBI Jamesa Comey'a dochodzenia w sprawie używania przez Clinton prywatnego serwera pocztowego, zasiał w ubiegłym tygodniu na rynkach spory niepokój. Do tej pory rynki raczej wyceniały wygraną kandydatki Partii Demokratycznej.

Reklama

Ubiegły tydzień indeks S&P 500 zakończył dziewiątą sesję z rzędu na minusie i stracił 1,94 proc. To najgorsza seria tego indeksu od 36 lat. W Europie indeks Euro Stoxx 600 stracił 3,52 proc.

Reklama

Dolar osłabił się wobec euro o 1,42 proc., pogłębiając straty z poprzedniego tygodnia.

W niedzielę nieoczekiwanie Comey poinformował jednak, że przegląd nowych maili nie zmienił wniosku, do którego FBI doszła w lipcu, iż nie ma podstaw do postawienia Hillary Clinton zarzutów karnych ws. korzystania przez nią z prywatnego serwera pocztowego.

RYNKI A WYBORY W USA

Oczekuje się, iż rynki zareagują podwyższoną zmiennością w przypadku wygranej Donalda Trumpa, natomiast, uogólniając, zwycięstwo Hillary Clinton będzie przyjęte przez inwestorów z relatywnym spokojem.

Zdobycie większości głosów w Kolegium Elektorskim przez Trumpa skutkować będzie prawdopodobnie wyprzedażą na rynku akcji, osłabieniem się dolara i walut na rynkach wschodzących oraz wzrostem rentowności amerykańskiego długu. Oczekuje się, iż zwycięstwo Clinton przyniesie wzrosty notowań indeksów na Wall Street i będzie pozytywnym sygnałem dla amerykańskiej waluty.

Wynik wyborów może być znany w środę ok. 5 nad ranem czasu polskiego, gdy opublikowane zostaną wyniki badań exit poll.

PAYROLLS PRZEMAWIAJĄ ZA PODWYŻKĄ STÓP W XII, O ILE WYGRA CLINTON

Po ubiegłotygodniowym posiedzeniu Fed, na którym zdecydowano o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, w centrum uwagi znalazły się w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy za październik.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w październiku wzrosła o 161 tys. wobec 191 tys. przed miesiącem po korekcie z 156 tys. Stopa bezrobocia w USA w październiku wyniosła 4,9 proc. Wzrost płacy godzinowej w ujęciu rocznym w październiku był najmocniejszy od czerwca 2009 r.

Solidne dane z rynku pracy USA utwierdziły rynek w przekonaniu o podwyżce stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej.

Rynek oczekuje podwyżki w przypadku zwycięstwa Hillary Clinton. W przeciwnym wypadku perspektywa zacieśnienia polityki monetarnej w ocenie rynku ulegnie znaczącemu wydłużeniu.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp w następnym miesiącu, wyceniane przez kontrakty na stopę Fed, wynosi 76 proc.

W nadchodzącym tygodniu rynki z uwagą będą śledzić liczne wystąpienia członków Rezerwy Federalnej. We wtorek dwukrotnie wypowie się Charles Evans, prezes Fed z Chicago (bez prawa głosu w FOMC). W środę głos zabiorą Neel Kashkari z Fed Minneapolis oraz Dudley Williams z Fed San Franscisco (obaj bez prawa głosu). Na czwartek zaplanowano przemówienie Stanley’a Fischera z Rady Gubernatorów Fed oraz James’a Bullarda z St. Louis.

Najbliższe dni nie będą obfitować w USA w publikacje danych makro ani wskaźników koniunktury.

W środę napłyną dane o przyroście zapasów hurtowników za wrzesień. Oczekuje się wzrostu wskaźnika o 0,2 proc. mdm.

Piątek to z kolei dzień publikacji wskaźnika zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan. Rynek oczekuje odczytu na poziomie 87,3 pkt., o 0,1 pkt więcej niż w październiku.

ZAMÓWIENIA W PRZEMYŚLE i PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA NIEMIEC, SPOTKANIE EUROGRUPY I ECOFIN

W Europie rynek również zapozna się z niewielką ilością danych makro. Uwagę z pewnością przykuje dynamika zamówień w przemyśle i produkcji przemysłowej w Niemczech (poniedziałek i wtorek).

Zainteresowanie rynków wzbudzi także poniedziałkowe posiedzenie eurogrupy, na którym przedstawiona zostanie informacja o kondycji europejskiego sektora bankowego oraz implementacji greckiego programu pomocowego.

We wtorek zbiera się Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), która wysłucha m.in. propozycji Komisji Europejskiej dotyczących systemu opodatkowania przedsiębiorstw w UE.

W związku z nieoczekiwanym werdyktem Wysokiego Trybunału, sądu najwyższego Wlk. Brytanii, istotny dla rynków może być przebieg poniedziałkowego wysłuchania brytyjskiego prokuratora generalnego przed Izbą Gmin, który przedstawi stanowisko rządu ws. wyroku. Zaraz potem w brytyjskim parlamencie odbędzie się debata poświęcona Brexitowi.

W poniedziałek napłyną również dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro za wrzesień. Oczekuje się wzrostu wskaźnika rdr o 1,2 proc., a mdm spadku o 0,4 proc.

We wtorek niemieccy statystycy przedstawią bilans handlu zagranicznego za wrzesień, a brytyjscy dane o produkcji przemysłowej za ten sam miesiąc.

Na czwartek przypada publikacja dynamiki produkcji przemysłowej we Francji za wrzesień.

W piątek w Niemczech podane zostaną końcowe odczyty CPI i HICP.

W tym tygodniu głos zabiorą członkowie EBC: w poniedziałek Vítor Constâncio i Sabine Lautenschläger, w środę Danièle Nouy oraz Benoît Cœuré oraz Peter Praet, w czwartek Yves Mersch i ponownie Constâncio.

RAPORTY Z RYNKU ROPY NAFTOWEJ

Dla rynku ropy naftowej istotne będą w tym tygodniu okresowe raporty kluczowych organizacji i instytucji.

We wtorek amerykański Departament Energii opublikuje raport zawierający krótkoterminowe prognozy dla rynku energii i surowców. Tego samego dnia OPEC wyda coroczną publikację World Oil Outlook. Kolejny raport OPEC, tym razem miesięczny, ujrzy światło dziennie w piątek.

W czwartek swój miesięczny raport o rynku ropy opublikuje Międzynarodowa Agencja Energii (EIA).

KOŃCÓWKA SEZONU WYNIKÓW

Dobiega końca sezon publikacji wyników kwartalnych spółek.

Do tej pory ok. 80 proc. firm notowanych na S&P 500 podało swoje wyniki kwartalne, z czego 75 proc. pozytywnie zaskoczyło zyskami, a 56 proc. sprzedażą.

Raporty kwartalne w nadchodzącym tygodniu opublikują m.in. Credit Agricole, Toyota, Munich Re, Deutsche Telekom, Walt Disney, Allianz, Toshiba.