Amerykańskie giełdy rozpoczęły tydzień od wzrostów. W centrum uwagi rynków znajdują się liczne doniesienia o fuzjach i przejęciach amerykańskich spółek. Inwestorzy czekają również na wyniki spółek - w tym tygodniu w USA nastąpi kulminacja sezonu publikacji raportów kwartalnych. Tanieje ropa naftowa.

Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,5 proc., S&P 500 zwyżkuje o 0,5 proc., a Nasdaq Comp. idzie w górę o 0,9 proc.

Do wzrostów na DJI najmocniej przyczyniają się notowania 3M oraz Boeinga.

Największe wzrosty w indeksie S&P 500 notuje sektor IT, przemysłowy oraz dóbr wyższego rzędu.

W centrum uwagi w USA znajdują się doniesienia o fuzjach i przejęciach amerykańskich spółek.

Amerykańska AT&T zamierza przejąć Time Warner za 85 mld USD, czyli 107,5 USD za akcję. W poniedziałek kursy obu spółek idą w dół o ponad 2 proc. Za jeden walor Time Warner trzeba zapłacić ok. 87 USD.

Rockwell Collins, dostawca rozwiązań IT dla lotnictwa, ogłosił zamiar przejęcia B/E Aerospace - producenta kabin samolotowych za 6,4 mld USD. Kurs B/E rośnie o 15 proc., a Rockwell spada o ponad 5 proc.

W poniedziałek siły połączyły dwie największe w Północnej Ameryce firmy brokerskie. TD Amerimade kupił za 4 mld USD konkurenta Scottrade Financial Services. Akcje Amerimade tracą ponad 2 proc.

W górę idą akcje sieci hoteli Hilton. Spółka podała w poniedziałek, iż 25 proc. jej udziałów odkupi od funduszu Blacksone chińska HNA Group.

Uwaga rynku koncentruje się również na wynikach amerykańskich spółek. Wśród firm z indeksu S&P 500, które do tej pory opublikowały wyniki za III kwartał, ponad 78 proc. zaskoczyło pozytywnie rynek zyskiem netto, a ok. 50 proc. przychodami.

Analitycy ankietowani przez Bloomberga spodziewają się spadku zysków spółek z S&P 500 w III kw. rdr o 0,4 proc., podczas gdy jeszcze miesiąc temu oczekiwali -1,5 proc.

W nadchodzącym tygodniu w USA raporty kwartalne zaprezentuje ponad 160 przedsiębiorstw notowanych w S&P 500 oraz 13 z indeksu Dow Jones, w tym Alphabet i Boeing.

W poniedziałek po zamknięciu sesji na Wall Street wyniki przedstawi Visa.

Z pozostałych spółek w USA, ponad 1,5 proc. zyskują walory Amazon, po bardzo mocnej podwyżce ceny docelowej akcji spółki przez Goldman Sachs.

Ponad 6 proc. zyskują akcje amerykańskiego oddziału T-Mobile, po zaraportowaniu wyższego od oczekiwań zysku kwartalnego oraz przyrostu liczby abonentów.

W poniedziałek po południu głos zabrał James Bullard, prezes Fed z St. Louis. Bullard ocenił, iż najbardziej prawdopodobnym terminem podwyżki stóp procentowych w USA jest grudzień, dodając przy tym, iż stopy pozostaną na niskim poziomie jeszcze przez dłuższy czas.

W poniedziałek wieczorem przemówienie wygłoszą Charles Evans z Fed Chicago oraz Jerome Powell z Rady Gubernatorów Fed.

Na rynku walutowym amerykański dolar pozostaje najmocniejszy wobec euro od marca. Kurs EUR/USD spadł nad ranem do 1,086, a po południu kształtuje się w okolicach 1,088. Po otwarciu sesji na Wall Street osłabił się jen. Za jednego dolara trzeba zapłacić nieco ponad 104 JPY.

Tanieje ropa naftowa. Cena baryłki Brent spada o ponad 1 proc. w okolice 51,2 USD. W niedzielę minister ropy Iraku Jabbar Al-Luaibi oświadczył, że Irak powinien zostać zwolniony z obowiązku obniżenia dostaw swojej ropy w ramach OPEC, bo jest uwikłany w wojnę z islamskimi bojownikami.

W poniedziałek, podczas rozmów w ramach "dialogu energetycznego" Rosji i OPEC, sekretarz generalny kartelu powiedział, że duży poziom zapasów surowca ciągle pozostaje "poważnym problemem". Minister energii Rosji ocenił natomiast, iż jest pewien, że porozumienie o ograniczeniu wydobycia surowca z innymi producentami ropy zostanie ostatecznie osiągnięte.

W Europie przed zamknięciem główne indeksy znajdują się na plusach. Indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,7 proc., francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,5 proc., a niemiecki DAX idzie w górę o 0,7 proc.

W centrum uwagi w Europie znajdują się wskaźniki koniunktury. W poniedziałek inwestorzy poznali indeksy PMI dla sektora przemysłowego i usług w październiku m.in. w strefie euro, Niemczech i Francji. W Niemczech PMI w przemyśle wzrósł do najwyższego od stycznia 2014 poziomu, a w strefie euro okazał się najwyższy od 2,5 roku.

W Europie najmocniej wyróżniała się giełda hiszpańska, której główny indeks IBEX 35 rośnie o 1,5 proc. Po 10 miesiącach politycznego impasu w Hiszpanii utworzony zostanie nowy rząd.

Najbliższy tydzień będzie wyjątkowo obfitował w wyniki spółek. Ponad 100 z nich notowanych w indeksie Euro Stoxx 600 poda w najbliższych dniach raporty za miniony kwartał.

W poniedziałek mocny wzrost zysku rdr zaraportował Philips, co przyczyniło się do ponad 4-proc. wzrostu wartości akcji tej spółki na giełdzie w Amsterdamie.

Wyraźnie tracą natomiast dwie spółki, które oczekują na decyzje regulatorów na przejęcie przez podmioty z Chin. Szwajcarska Syngenta zniżkuje blisko 7 proc., a niemiecki Aixtron ponad 8 proc.

Po 31-proc. wzrostach wstrzymano handel akcjami trzeciego największego włoskiego banku Monte Dei Paschi di Siena. W poniedziałek prezes banku ma przedstawić nowy biznesplan dla pogrążonego w kłopotach pożyczkodawcy.

PODWYŻKA STÓP W GRUDNIU NAJBARDZIEJ PRAWDOPODOBNA, ALE NIE MA POŚPIECHU - BULLARD, FED

Najbardziej prawdopodobnym terminem podwyżki stóp w USA jest grudzień - powiedział w poniedziałek James Bullard, prezes Rezerwy Federalnej z St. Louis. Dodał jednocześnie, iż "nie ma pośpiechu" w kwestii przeprowadzania podwyżek. Jego zdaniem prawdopodobieństwo recesji w USA jest bardzo niskie, choć szacunki wzrostu gospodarczego w II poł. 2016 r. "nie wyglądają zachęcająco".

„Scenariusz podstawowy jest taki, że niskie stopy procentowe przez najbliższe 2-3 lata będą normą” – dodał w Bullard. Jego zdaniem, należy oczekiwać, że główna stopa procentowa w USA będzie „wyjątkowo” niska w najbliższej przyszłości. Jednocześnie Bullard ocenił, że w pewnym momencie w przyszłości stopy procentowe będą wyższe niż obecnie, a inflacja w USA wzrośnie do 2 proc. - nie podał jednak kiedy to nastąpi. Zdaniem Bullarda, przewodnicząca Rezerwy Federalnej Janet Yellen powiedziała, iż Fed posiada wystarczająco dużo „amunicji”. Fed prawdopodobnie powróci do polityki luzowania w czasie recesji, jak ocenił członek Fed, oraz może zastosować „forward guidance”, jeżeli recesja wystąpi.

AT&T CHCE PRZEJĄĆ TIME WARNER ZA 85 MLD USD

Amerykańska AT&T zamierza przejąć Time Warner za 85 mld USD, czyli 107,5 USD za akcję - podała spółka w weekend. To o 20 proc. więcej niż płacono za akcję Warnera na zamknięciu w piątek. Udziałowcy Time Warner otrzymaliby połowę tej kwoty w gotówce, a połowę w akcjach AT&T. Fuzję mają sfinansować JPMorgan oraz Bank of America, które udzielą AT&T pożyczek w wysokości, odpowiednio, 25 mld USD oraz 15 mld USD. Analitycy wskazują, że transakcja może napotkać problemy ze strony administracji rządu USA z uwagi na obawy o uzyskanie przez nowy podmiot dominującej pozycji na rynku. Dodają, że niewykluczone są również trudności natury politycznej, bez względu na to kto obejmie urząd prezydenta USA po listopadowych wyborach. W weekend wątpliwości wobec fuzji wyraziła Hillary Clinton, a Donald Trump oraz jego doradcy powiedzieli, iż w przypadku wygranej kandydata Republikanów zablokują transakcję. AT&T liczy, że otrzyma zielone światło od rządu do końca 2017 r.

HNA GROUP KUPI UDZIAŁY W HILTON

Chińska HNA Group odkupi od funduszu Blackstone 25 proc. udziałów w sieci hoteli Hilton - podała spółka w komunikacie. Wartość transakcji wyniesie ok. 6,5 mld USD, a za jedną akcję Hiltona HNA zapłaci 26,25 USD, czyli o ponad 3 USD więcej niż na zamknięciu notowań w piątek. Blackstone nadal posiadać będzie 21 proc. udziałów w Hiltonie.

GOLDMAN SACHS PODWYŻSZA CENĘ DOCELOWĄ AMAZON

Goldman Sachs podwyższył cenę docelową akcji Amazon do 1.050 USD z 920 USD. To o 28 proc. więcej niż cena akcji spółki z piątkowego zamknięcia. W poniedziałek jeden walor Amazon kosztuje ok. 831 USD. Amazon poda wyniki za III kw. w czwartek.

WYŻSZE OD OCZEKIWAŃ ODCZYTY PMI ZE STREFY EURO, NIEMIEC I FRANCJI

Indeks PMI composite w strefie euro wyniósł w październiku 53,7 pkt. wobec 52,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali wartość indeksu na 52,8 pkt. Indeks PMI w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w X 53,3 pkt. wobec 52,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 52,7 pkt. PMI w sektorze usług strefy euro wyniósł w październiku 53,5 pkt. wobec 52,2 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy szacowali wskaźnik na 52,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, wyniósł w październiku 55,1 pkt. wobec 54,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 54,4 pkt. PMI w sektorze usług Niemiec wyniósł 54,1 pkt. wobec 50,9 pkt. na koniec września. Tu szacowano 51,5 pkt.

Indeks PMI w sektorze przemysłowym Francji wyniósł w październiku 51,3 pkt. wobec 49,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne dane. Analitycy szacowali 50,0 pkt. W usługach było w X 52,1 pkt. wobec 53,3 pkt. na koniec września, wobec 53 pkt. oczekiwań.

WYNIKI PHILIPSA ZA III KW. LEPSZE NIŻ ROK TEMU

W III kw. Philips osiągnął skorygowany zysk rzędu 649 mln euro, czyli o 14 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podała firma w raporcie. Sprzedaż porównywalna koncernu wzrosła w III kw. rdr o 2 proc. do 5,9 mld euro. CEO Philipsa, podczas konferencji wynikowej potwierdził prognozy spółki na 2016 r.

ZAKUP SYNGENTY ORAZ AIXTRON PRZEZ CHIŃSKIE SPÓŁKI POD ZNAKIEM ZAPYTANIA

China National Chemical Corp. nie dostarczyła odpowiedzi na pytania Unii Europejskiej dotyczące przejęcia szwajcarskiego producenta pestycydów i chemii rolniczej Syngenta w wymaganym przez Unię terminie. Tym samym Unia ma 5 dni na podjęcie decyzji o zablokowaniu transakcji lub o wydaniu bezwarunkowej zgody, w wyniku której powstałaby największa na świecie firma w segmencie chemii rolniczej. Rzecznik prasy Syngenty powiedział w poniedziałek, iż we wtorek, przy okazji publikacji raportu kwartalnego, spółka poda więcej szczegółów w sprawie potencjalnej fuzji, o wartości 43 mld USD.

Niemiecki rząd ponownie podda ocenie możliwość zakupu Aixtron, dostawcy komponentów dla sektora półprzewodników, przez chińskich inwestorów. Aixtron podał w poniedziałek, iż niemieckie ministerstwo gospodarki cofnęło certyfikat, w którym wyrażało brak przeciwwskazań dla sprzedaży niemieckiej spółki Chińczykom. W maju kierownictwo Aixtron zgodziło się na przejęcie przez Grand Chip Investment, w której większościowy pakiet posiada chiński biznesmen Zhendong Liu. Niemiecka spółka została wyceniona wówczas na 670 mln euro.

HISZPANIA PO 10 MIESIĄCACH MA NOWY RZĄD

Hiszpańscy socjaliści postanowili w niedzielę, że będą tolerować mniejszościowy rząd konserwatywnego premiera Mariano Rajoya, przywódcy Partii Ludowej (PP). Oznacza to zakończenie politycznego impasu po dziesięciu miesiącach. W najbliższym głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Rajoya socjaliści wstrzymają się od głosu, umożliwiając mu objęcie urzędu premiera na drugą kadencję. Gdyby do 31 października w Hiszpanii nie powstał rząd, kraj czekałyby trzecie wybory w ciągu 12 miesięcy.