Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 26 na 27 października. O godz. 3:00 zegarki zostaną przestawione na godz. 2:00. Ci, którzy pracują w ciągu dnia, będą mogli skorzystać z dodatkowej godziny snu. W innej sytuacji są osoby, których czeka nocna zmiana. W końcu to dla nich dodatkowa godzina pracy. Prawo jasno mówi, co w takiej sytuacji przysługuje pracownikom.

Zmiana czasu z letniego na zimowy w trakcie pracy. Co mówi prawo?

Zmiana czasu z letniego na zimowy w krajach Unii Europejskiej jest regulowana przez odpowiednią dyrektywę. Dokument ten określa dokładny termin, w którym wszystkie państwa członkowskie przestawiają zegarki. W związku z tym wiadomo, że zmiana czasu na zimowy odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę października.

W 2024 roku zmiana czasu z letniego na zimowy odbędzie się w nocy z 26 na 27 października. W związku z tym pracownicy, którzy w tym czasie mają nocną zmianę, pracują godzinę dłużej. Praca przez 9 godzin jest traktowana przez Kodeks pracy jako przekroczenie standardowej dobowej normy czasu pracy. Zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek wypłacenia pracownikowi dodatku, który jest wyższy od zwykłej stawki wynagrodzenia.

Pracujesz w nocy z 26 na 27 października? Możesz liczyć na specjalny dodatek

Prawo jasno wskazuje, że pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za nadgodziny, jeśli wypadają one w porze nocnej – w niedziele lub w dni świąteczne, pod warunkiem że nie są to dni pracy ustalone wcześniej w jego grafiku. Natomiast w przypadku nadgodzin przypadających w dni powszednie dodatek wynosi 50 proc. wynagrodzenia.

Biorąc pod uwagę, że noc z 26 na 27 października to weekend, osoby pracujące w tym czasie będą mogły liczyć na wypłata dodatku za pracę w nadgodzinach z przekroczenia dobowego w wysokości 100 proc. Z tego tytułu na dodatkowe pieniądze będą mogli liczyć m.in. pracownicy produkcji, ochroniarze, policjanci czy personel medyczny.

Kogo nie dotyczy praca nadliczbowa w nocy?Jasne zasady

Kodeks Pracy wprowadza zakaz pracy w godzinach nocnych powyżej 8 godzin w przypadku określonych zawodów. Dotyczy to profesji uznawanych za szczególnie niebezpieczne lub wymagających dużego wysiłku fizycznego lub umysłowego. W takich przypadkach obowiązuje całkowity zakaz nadgodzin, nawet jeśli wynikają one ze zmiany czasu.

Zmiana czasu podczas nocnej zmiany nie dotyczy pracowników, którzy są w ciąży, osobami młodocianymi, niepełnosprawni, a także rodzicami opiekującymi się dziećmi do lat 4.