Środowa sesja na Wall Street przynosi dalsze wzrosty i kolejne rekordy wysokości indeksów S&P 500 i Dow Jones. Notowaniom akcji pomagają lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne spółek. Na plusie są również giełdy w Europie. W stosunku do euro oraz jena umacnia się dolar.

Indeks S&P 500 rośnie 0,4 proc. i przekracza poziom 2.170 pkt Indeks Dow Jones jest na 0,3 proc. plusie. Oba te indeksy poprawiają w środę swoje historyczne maksima.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największy, pozytywny wpływ na jego notowania ma Microsoft. Kurs tej spółki rośnie po publikacji lepszych od oczekiwań wyników kwartalnych.

W środę rośnie również kurs Morgan Stanley po tym, jak spółka zaraportowała lepszy od oczekiwań raport kwartalny. Morgan Stanley dołączył tym samym do Goldman Sachs, JPMorgan, Citigroup oraz Bank of America, które wcześniej również pozytywnie zaskakiwały dokonaniami w drugim kwartale.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500, które pokazały swoje wyniki za drugi kwartał, 64 proc. pobiło oczekiwania na poziomie zysku netto – wskazują szacunki agencji Reuters. W poprzednich 22 latach średnio 63 proc. spółek pokazywało wyniki lepsze od oczekiwań analityków – wskazuje Reuters.

Dobrą sesję notują również giełdy w Europie. Indeks Euro Stoxx rośnie 1,2 proc. Niemiecki DAX jest na 1,5 proc. plusie. Francuski CAC 40 rośnie o 1,1 proc.

Mocno w Europie rosły akcje Volkswagena. Producent pojazdów poinformował w komunikacie, że zysk za pierwsze półrocze, przed potrąceniem 2,2 mld euro na wypłatę odszkodowań, wyniesie 7,5 mld euro i będzie wyższy od oczekiwań. Spółka opublikuje wyniki pod koniec lipca.

Zysk operacyjny powyżej oczekiwań przedstawił SAP. Producent oprogramowania odnotował też ważny dla tej spółki 10-proc. wzrost przychodów z tytułu nowych licencji. Kurs SAP zyskiwał wyraźnie po wynikach.

Pozytywne wieści dla akcjonariuszy miał również holenderski ASML, największy na świecie dostawca sprzętu dla branży półprzewodników. Spółka zaraportowała wysoką marżę brutto i wzrost sprzedaży w drugim kwartale.

Na rynku walutowym umacnia się dolar. Kurs EUR/USD zbliżył się do poziomu 1,1 i jest najniżej w tym miesiącu. Umocnieniu się dolara pomagają lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki w ostatnim czasie. Po środowych dobrych danych z rynku nieruchomości w USA, które wskazały na mocniejszy niż zakładano wzrost liczby rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych - w ocenie rynków prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w tym roku wzrosło do około 45 proc. – wynik z notowań kontraktów terminowych.

W czwartek zaplanowane jest posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Rynek zakłada, że nie przyniesie ono zmian parametrów polityki monetarnej. Ważniejszy może okazać się komunikat EBC oraz konferencja prasowa prezesa banku Mario Drgahiego, która może zostać wykorzystana do zakomunikowania rynkom planów EBC związanych z ewentualnym zwiększaniem stymulacji monetarnej w strefie euro w przyszłości.

Wciąż osłabia się jen. Kurs USD/JPY rośnie powyżej poziomu 106,7, co oznacza, że japońska waluta jest najsłabsza do swojego amerykańskiego odpowiednika od czasu Brexitu. Osłabienie jena do efekt oczekiwań, że na posiedzeniu po koniec tego miesiąca bank centralny Japonii zwiększy luzowanie polityki monetarnej.

Po danych które wskazały na spadek zapasów ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu rosną ceny ropy naftowej. Brent zwyżkuje o 1 proc. i jest wyceniany na 47,1 dolarów z baryłkę.

ZYSK KWARTALNY MICROSOFT POWYŻEJ KONSENSUSU

Zysk kwartalny na akcje giganta informatycznego spółki Microsoft wyniósł w drugim kwartale 69 centów na akcję i okazał się wyższy od oczekiwań, które zakładały wynik 58 centów na akcje. Lepsze od oczekiwań okazały się również przychody spółki, które sięgnęły 22,6 mld USD wobec zakładanych 22,1 mld USD.

WYNIKI KWARTALNE MORGAN STANLEY LEPSZE OD OCZEKIWAŃ

Morgan Stanley zanotował w II kw. 2016 r. zysk na akcję w wysokości 75 centów - podała spółka w raporcie kwartalnym. Analitycy spodziewali się zaś zysku w wysokości 60 centów na akcję. Przychody netto banku wyniosły 8,91 mld USD wobec oczekiwanych 8,31 mld USD.

ZAPASY ROPY W USA SPADŁY O 2,34 MLN BARYŁEK - DOE

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 2,34 mln baryłek, czyli 0,4 proc., do 519,46 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 0,21 mln baryłek. Zapasy benzyny wzrosły o 0,91 mln baryłek.

TRZYMIESIĘCZNA STOPA BEZROBOCIA W WLK. BRYTANII W V WYNIOSŁA 4,9 PROC.

Trzymiesięczna stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w maju, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 4,9 proc., wobec 5,0 proc. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 5,0 proc.

Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych zwiększyła się w maju o 0,4 tys., podczas gdy w kwietniu zwiększyła się o 12,2 tys. po korekcie, wobec spadku o 0,4 tys. przed korektą. W maju oczekiwano wzrostu o 3,5 tys.

W MAJU NADWYŻKA OBROTÓW BIEŻĄCYCH EUROLANDU WYNIOSŁA 30,8 MLD EURO

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka (sa) w maju wyniosła 30,8 mld euro wobec nadwyżki 36,4 mld euro miesiąc wcześniej, po korekcie z 36,2 mld euro - podał Europejski Bank Centralny w komunikacie.

Na rachunku obrotów bieżących nadwyżka bez uwzględniania czynników sezonowych wyniosła zaś 15,4 mld euro wobec nadwyżki 36,1 mld euro miesiąc wcześniej, po korekcie z 34,0 mld euro - podał EBC.

W USA INDEKS WNIOSKÓW O KREDYT HIPOTECZNY SPADŁ O 1,3 PROC.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo spadł w tygodniu zakończonym 15 lipca o 1,3 proc. Tydzień wcześniej wskaźnik wzrósł o 7,2 proc. Wskaźnik jest teraz o 60,8 proc. powyżej wartości sprzed roku.