Fitch może zacząć obniżać ratingi innych państw UE, jeżeli nie będą trzymać się konsolidacji fiskalnej. Brexit może pogorszyć sytuację w europejskim systemie bankowym. Osborne spotkał się z bankierami.

NOWE WĄTPLIWOŚCI WOKÓŁ DOTACJI DLA ANDREI LEADSOM

Andrea Leadsom otrzymywała setki tysiące funtów dla prowadzonej przez siebie organizacji dobroczynnej od spółki swojego szwagra, który prowadzi interesy w rajach podatkowych – wynika z dokumentów, do których dotarł portal BuzzFeed.

Organizacja Leadsom otrzymała ponad 670 tys. funtów między 2013 a 2015 r. od spółki kontrolowanej przez szwagra, przez fundację jego żony i jednocześnie siostry Leadsom. Już w 2014 r. było wiadomo, że spółki kontrolowane przez szwagra Leadsom wpłacały dotacje na konto partii konserwatywnej, jednocześnie zatrudniając jej męża na kierowniczych stanowiskach.

PO WLK. BRYTANII FITCH MOŻE OBNIŻAĆ RATINGI KOLEJNYCH PAŃSTW UE

„Sytuacja polityczna w Europie może mieć negatywne konsekwencje dla ratingów poszczególnych państw, w sytuacji gdy konsolidacja fiskalna może zejść na dalsze plan na liście priorytetów politycznych” – napisali analitycy Fitch w czwartkowym raporcie.

„Nie przewidujemy negatywnych działań wobec ratingów (innych państw – PAP) w bliskim terminie jedynie w rezultacie wyników referendum w UK” – dodali.

SZWEDZKI BANK CENTRALNY BARDZIEJ OBAWIA SIĘ SYTUACJI BANKÓW NIŻ BREXITU

Zastępca szefa szwedzkiego banku centralnego Martin Floden powiedział w czwartek, iż jest bardziej lub co najmniej tak samo zaniepokojony sytuacją w europejskim sektorze bankowym niż Brexitem.

Jego zdaniem słabszy wzrost gospodarczy w strefie euro spowodowany Brexitem może wpłynąć na kondycję banków, co może równie dobrze doprowadzić do nowego kryzysu finansowego.

BREXIT WYNIKIEM „WRZĄCEGO GNIEWU” – OECD

„Upłynęło już 10 lat od wybuchu ostatniego kryzysu finansowego i duża liczba ludzi chce zagłosować za pewną wizją zmiany” – powiedział Angel Gurria, sekretarz generalny OECD.

„Wystarczy się rozejrzeć, by zobaczyć, że systemy polityczne zaczynają się rozpadać. Bardzo złe informacje razem z wrzącym gniewem doprowadziły do tego bardzo niefortunnego rezultatu (Brexitu – PAP)” – dodał.

OSBORNE I BANKI BĘDĄ RAZEM PRACOWAĆ NA RZECZ UTRZYMANIA PRZEZ LONDYN STATUSU CENTRUM FINANSOWEGO

W czwartek doszło do spotkania ministra finansów Wlk. Brytanii George’a Osborne’a z przedstawicielami największych banków działających w Wlk. Brytanii, m.in. Standard Chartered i Goldman Sachs. Poniżej prezentujemy tłumaczenie wspólnego oświadczenia wydanego po spotkaniu.

„Decyzja o opuszczeniu UE przez Wlk. Brytanię stwarza wyzwania gospodarcze, którym wspólnie zamierzamy sprostać. Będziemy działać razem mając na celu wypracowanie nowych możliwości dla Wlk. Brytanii, by pozostała jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do prowadzenia biznesu na świecie. Jedną z największych zalet gospodarczych Wlk. Brytanii jest fakt, iż stanowi ona wiodące światowe centrum finansowe. Wlk. Brytania posiada jeden z najbardziej stabilnych na świecie systemów prawnych, doskonałą siłę roboczą i głęboki, płynny rynek kapitałowy, nie posiadający odpowiednika gdziekolwiek w Europie. Wszystko to podlega nadzorowi światowej klasy regulatorów. W ostatnich latach Wlk. Brytania stała się globalnym hubem dla renminbi, rupii, finansów islamskich i +green finance+ oraz wiodącym krajem dla nowych rynków, np. FinTech. Spotkaliśmy się dziś i uzgodniliśmy, że będziemy wspólnie budować (przyszłość – PAP) na tych fundamentach. Mamy wspólny cel – pomóc Londynowi zachować pozycję wiodącego międzynarodowego centrum finansowego.

THERESA MAY FAWORYTKĄ, TO USPOKAJA RYNKI – UBS

Fakt, że Theresa May jest faworytką w wyścigu do fotela prezesa partii konserwatywnej uspokaja rynki – powiedział w czwartek Simon Smiles, Chief Investmet Officer ds. najbogatszych klientów w UBS Wealth Management.

Jego zdaniem, wynika to z przypuszczeń rynku, iż May będzie w stanie w odpowiedni sposób przeprowadzić negocjacje z UE i nie będzie się spieszyć z uruchomieniem art. 50 Traktatu o UE.

Ekonomista określił jako „zdumiewający” fakt, iż rynki w UK są „relatywnie spokojne”, biorąc pod uwagę obecny brak przywództwa politycznego na Wyspach. Smiley odniósł się też do kwestii zawieszenia wypłat środków przez niektóre fundusze nieruchomości.

„Sytuacja nie wygląda jak w 2008 r.” – powiedział.

TATA STEEL ODKŁADA W CZASIE SPRZEDAŻ BRYTYJSKICH AKTYWÓW

Tata Steel odłożyła w czasie sprzedaż kilku pokaźnych brytyjskich aktywów po tym, jak kilku potencjalnych kupujących z krótkiej listy wycofało się z transakcji z powodu niepewności panującej na rynkach po Brexicie – podaje agencja Bloomberg, powołując się na źródła.

SERBIA NIESPODZIEWANIE OBNIŻYŁA STOPY PROC.

Serbski bank centralny obniżył niespodziewanie w czwartek główną stopę procentową do rekordowo niskiego poziomu 4 proc., o 25 pb. Wśród 25 ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg jedynie 2 oczekiwało takiej decyzji. Bank zawęził również maksymalną dopuszczalną różnicę pomiędzy stopą oprocentowania depozytów, a stopą oprocentowania pożyczek, do 1,5 proc.

INWESTYCJE OFFSHORE NA MORZU PÓŁNOCNYM POD ZNAKIEM ZAPYTANIA – ABN AMRO

Polityczna próżnia po Brexicie stwarza zagrożenie dla rozwoju nowych inwestycji w gaz, ropę i energię wiatrową typu offshore na Morzu Północnym - uważa ekonomista ABN Amro Hans van Cleef.

„Inwestorzy prawdopodobnie przybiorą postawę wyczekującą, zanim zdecydują się podjąć długoterminowe inwestycje na Morzu Północnym” – dodał.

MOŻNA ODWRÓCIĆ BREXIT – PREZES JP MORGAN

„Być może Brexit można odwrócić” – powiedział w czwartkowym wywiadzie dla włoskiej gazety Il Sole, Jamie Dimon, prezes JP Morgan Chase.

„Problem zawsze można rozwiązać, o ile przy stole siedzą właściwe osoby” – dodał.

Jego zdaniem JP Morgan może być zmuszony przenieść poza UK „tysiące miejsc pracy”, jeżeli kraj straci prawo do automatycznej sprzedaży usług finansowych do UE po Brexicie.

„Kluczową kwestią jest +zasada paszportu UE+, którą obecnie mamy w Londynie, która pozwala nam świadczyć usługi dla klientów z całej UE” – powiedział.

„Jeżeli UE nałoży na Wlk. Brytanię nowe warunki, to w najgorszym wypadku będziemy musieli przenieść kilka tysięcy pracowników do innych oddziałów, mieszczących się w strefie euro” – dodał.

LENOVO I DELL SZYKUJĄ PODWYŻKI W UK

Lenovo, największy na świcie producent komputerów osobistych rozważa podwyżki cen swoich produktów, by przeciwdziałać spadkowi wartości funta i niepewności na rynkach po Brexicie.

Wśród opcji, które rozważa firma jest również cięcie miejsc pracy – wynika z czwartkowej wypowiedzi CFO firmy, Ming Wonga.

Chiński gigant nie jest jedyny jeżeli chodzi o podwyżki. Jego konkurent Dell również zamierza zwiększyć ceny na rynku brytyjskim, o 10 proc., by poradzić sobie z wyzwaniami wynikającymi z zawirowań na rynku.

WSPÓLNY PATENT EUROPEJSKI ZAGROŻONY – HANDELSBLATT

Niemieccy parlamentarzyści widzą zagrożenie dla wspólnego europejskiego patentu i sądu patentowego po Brexicie – donosi gazeta Handelsblatt.

„Obecne plany umieszczenia siedziby sądu w Londynie stoją pod znakiem zapytania” – powiedziała gazecie Elisabeth Winkelmeier-Becker, rzecznik Chrześcijańskich Demokratów ds. prawnych.

Z kolei rzecznik socjaldemokratów Johannes Fechner uważa, że „renegocjacje” dotyczące kwestii patentu i sądu patentowego będą nieuniknione.