Europejskie indeksy giełdowe notują wyraźne wzrosty w czwartek. Na plusie są indeksy w USA. Brytyjski funt umocnił się w trakcie sesji do najsilniejszego poziomu wobec dolara w tym roku. Inwestorzy wydają się być coraz bardziej przekonani o korzystnym, z ich punktu widzenia, wyniku referendum w Wielkiej Brytanii i zwycięstwa w nim zwolenników pozostania kraju w Unii Europejskiej.

Indeks Euro Stoxx 600 rośnie 1,1 proc. Jest to już piąta z rzędu wzrostowa sesja na europejskich giełdach. Europejskie giełdy notują najlepszy tydzień od 2011 roku.

Brytyjski FTSE 100 zyskuje 1,2 proc. Indeks ten jest na najwyższym poziomie do dwóch miesięcy.

Niemiecki Dax rośnie o 1,7 proc. Francuski CAC 40 rośnie o 1,8 proc.

W USA indeks S&P 500 idzie w górę o 0,7 proc.

Do najmocniejszego poziomu w tym roku umocnił się w stosunku do dolara brytyjski funt. Kurs GBP/USD zbliżył się do poziomu 1,49. Później w trakcie sesji brytyjska waluta oddała część zysków z przedpołudnia.

Reakcja rynków finansowych sugeruje, że są one coraz bardziej przekonane o porażce w czwartkowym referendum zwolenników Brexitu.

Na przewagę Brytyjczyków deklarujących głosowanie za pozostaniem kraju w Unii Europejskiej wskazała większość ostatnich sondaży przedreferendalnych.

Na porażkę Brexitu wskazują również notowania u bukmacherów. Implikowane prawdopodobieństwo zwycięstwa zwolenników wyjścia z UE w brytyjskim referendum spadło w czwartek po południu do 11 proc. z niecałych 24 proc. rano i 25 proc. w środę – wynika z obliczeń PAP na podstawie średniej z kursów bukmacherskich publikowanych na portalu oddschecker.com.

Dobre nastroje na rynkach pomagają notowaniom ropy naftowej. Cena Brent rośnie o 0,5 proc. i przekracza poziom 50 dolarów z baryłkę.

Referendum w Wielkiej Brytanii sprawiło, że na dalszy plan zeszły w czwartek dane makro. Tymczasem słabszy od oczekiwań okazał się wstępny odczyt indeksu PMI ze strefy euro za czerwiec.

TRWA REFERENDUM W WIELKIEJ BRYTANII

W czwartek rano rozpoczęło się referendum w sprawie dalszego członkostwa W. Brytanii w UE. Ponad 46,5 mln osób ma prawo głosu w plebiscycie, który może doprowadzić do pierwszego wyjścia kraju ze Wspólnoty i zachwiać stabilnością powojennego ładu w Europie.

Głosowanie rozpoczęło się punktualnie o godz. 7 miejscowego czasu i potrwa do godz. 22 (godz. 8-23 w Polsce). Wyborcy odpowiadają na pytanie: "Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej czy opuścić Unię Europejską?". Swój głos mogą oddać w ponad 41 tys. lokali wyborczych; będą one następnie liczone w 382 lokalnych ośrodkach i przewożone do 12 centrów regionalnych. Ogłoszenie ostatecznego wyniku ma nastąpić wcześnie rano w piątek w Manchesterze, ale przez całą noc będą ogłaszane wyniki w poszczególnych regionach kraju.

SONDAŻE Z PRZEWAGĄ BREMAIN

Ostatnie sondaże dają przewagę zwolennikom zachowania status quo. W sondażu pracowni Populus zwolennicy pozostania w UE uzyskali 10 pkt. proc. przewagi nad życzącymi sobie Brexitu. Głosy rozłożyły się następująco: 55 proc. ankietowanych było za pozostaniem UK w UE, a 45 proc. za Brexitem.

W sondażu pracowni Ipsos Mori zwolennicy pozostania w UE uzyskali 4 pkt. proc. przewagi nad życzącymi sobie Brexitu. Głosy rozłożyły się następująco: 52 proc. ankietowanych było za pozostaniem UK w UE, a 48 proc. za Brexitem. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 21-22 czerwca.

W sondażu pracowni Survey Monkey również zaobserwowano przewagę zwolenników pozostania Wlk. Brytanii w UE. 51 proc. respondentów udzieliło właśnie takie odpowiedzi, a 46 proc. było za Brexitem. 3 proc. ankietowanych nie miało sprecyzowanych preferencji wyborczych. W porównaniu do poprzedniego badania Survey Monkey, opublikowanego w środę, przewaga proeuropejskich wyborców wzrosła o 1 pkt proc.

W opublikowanym w środę badaniu ComRes, przygotowanym na zlecenie „Daily Mail” oraz telewizji Itv większość respondentów opowiedziała się za pozostaniem w UE, podobnie jak w sondażu pracowni YouGov.

SŁABSZY OD OCZEKIWAŃ ODCZYT INDEKSU PMI W STREFIE EURO W CZERWCU

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 52,8 pkt. wobec 53,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali wartość indeksu na 53,0 pkt.

Indeks PMI w sektorze usług strefy euro wyniósł w czerwcu 52,4 pkt. wobec 53,3 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy szacowali ten wskaźnik na 53,2 pkt. Indeks PMI w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w czerwcu 52,6 pkt. wobec 51,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Tutaj szacowano 51,4 pkt.

W NIEMCZECH SŁABSZY OD OCZEKIWAŃ PMI W USŁUGACH, NA PLUS ZASKOCZYŁ ZA TO PRZEMYSŁ

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, wyniósł w czerwcu 53,2 pkt. wobec 55,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 55,0 pkt. Na plus zaskoczył tymczasem PMI w sektorze przemysłowym Niemiec, który wyniósł w czerwcu 54,4 pkt. wobec 52,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Tutaj szacowano, że indeks wyniesie 52,0 pkt.

PMI Z FRANCJI PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Ze wstępnego wyliczenia wynika, że indeks PMI w sektorze usług Francji wyniósł w czerwcu 49,9 pkt. wobec 51,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 51,6 pkt. PMI we francuskim sektorze przemysłowym wyniósł w czerwcu 47,9 pkt. wobec 48,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Rynek spodziewał się, że indeks wzrośnie do 48,7 pkt.

NASTROJE W BIZNESIE FRANCJI W CZERWCU POGORSZYŁY SIĘ

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w czerwcu 100 pkt. wobec 102 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w urząd statystyczny INSEE. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika do 103 pkt.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA SPADŁA O 18 TYS.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 259 tys. z 277 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 270 tys.

INDEKS PMI W SEKTORZE PRZEMYSŁOWYM USA LEPSZY OD OCZEKIWAŃ W CZERWCU

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 51,4 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 50,9 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 50,7 pkt.

SPADŁ INDEKS WYPRZEDZAJĄCY KONIUNKTURY W USA

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury spadł w maju o 0,2 proc. - podała Conference Board. Analitycy spodziewali się wzrostu tego wskaźnika o 0,1 proc. mdm. W kwietniu indeks wzrósł o 0,6 proc.

SPRZEDAŻ NOWYCH DOMÓW W USA W MAJU WYNIOSŁA 551 TYS.

Sprzedaż nowych domów w USA w maju wyniosła 551 tys. w ujęciu rocznym. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż nowych domów wyniesie 560 tys. Miesiąc wcześniej odnotowano 586 tys. po korekcie wobec 619 tys. sprzed korekty.

SPADŁ INDEKS AKTYWNOŚCI W GOSPODARCE AMERYKAŃSKIEJ NAI

W maju spadł indeks aktywności w gospodarce amerykańskiej NAI (National Activity Index) - wynika z danych Banku Rezerw Federalnych z Chicago. Indeks NAI spadł w maju do minus 0,51 pkt. z plus 0,05 pkt. miesiąc wcześniej po korekcie. Wynik ten był gorszy od oczekiwań, analitycy spodziewali się bowiem wskaźnika na poziomie plus 0,11 pkt.