Raiffeisen Polbank do podziału. Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się, by austriacka grupa Raiffeisen nie musiała do końca czerwca wprowadzać na giełdę akcji swojej polskiej filii – Raiffeisen Polbanku.
ikona lupy />
Ceny akcji / Dziennik Gazeta Prawna
W zamian Austriacy będą musieli jednak dokonać podziału polskiej spółki: sami mają wziąć na siebie portfel kredytów hipotecznych denominowanych we frankach, który w końcu ub.r. miał nominalną wartość 11,6 mld zł, a dla głównej działalności Raiffeisen Polbanku muszą do końca września znaleźć nowego inwestora – krajowy bank notowany na giełdzie. Finalizacja podziału i sprzedaży powinna nastąpić do końca tego roku.
Twoja SKOK z komisarzem. Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarządcę komisarycznego w Twojej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej z siedzibą w Kędzierzynie-Koźlu. Kasa dysponuje niespełna 50 placówkami, a wartość depozytów 53 tys. jej członków przekracza 200 mln zł. To 15. kasa, w której nadzór wprowadził zarządcę. „Celem zarządcy komisarycznego są działania na rzecz wzmocnienia spółdzielczej kasy poprzez wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację sytuacji finansowej kas” – informuje KNF.
Federico Ghizzoni zrezygnował ze stanowiska prezesa grupy UniCredit. O takiej możliwości pisaliśmy przed tygodniem. Ghizzoni sprzeciwiał się temu, by włoski bank pozbył się swoich spółek zależnych w Polsce – Banku Pekao – i Turcji – Yapi Credi. Udziały UCI w Pekao są warte 20,1 mld zł.
Z zarządu GPW odszedł Grzegorz Zawada, wiceprezes odpowiedzialny za strategię giełdy. Na członka zarządu wybrany został Michał Cieciórski, który przed podjęciem pracy na GPW był ekspertem ESMA – Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, a wcześniej pracował jako konsultant i zarządzający ryzykiem w towarzystwach funduszy inwestycyjnych.
Enea i Bogdanka bez dywidendy. Akcje spółki energetycznej Enea spadły w piątek o ponad 6 proc. do 10 zł, a kontrolowanej przez nią kopalni Bogdanka o 4 proc., do 39,12 zł po tym, jak zarządy obu firm zaproponowały, by nie wypłacały one dywidendy z ubiegłorocznych zysków. Bogdanka argumentowała, że celem jest „zapewnienie stabilnej sytuacji finansowej”. Zarząd kopalni widzi ryzyko dalszego spadku cen węgla. „Rekomendacja zarządu spółki jest wypadkową coraz bardziej wymagającej sytuacji rynkowej, zmian zachodzących w otoczeniu regulacyjnym, ale także przeprowadzonych analiz w zakresie planu inwestycyjnego Grupy Enea” – podał producent energii z Poznania.
Bayer daje 62 mld dol. za Monsanto. Niemiecka firma farmaceutyczna zaproponowała przejęcie amerykańskiego producenta nasion i środków ochrony roślin. Amerykanie odrzucili ofertę. Uznali, że jest ona „niepełna i finansowo nieadekwatna”. Zgłosili jednak gotowość do rozmów. Fuzja oznaczałaby powstanie największego na świecie dostawcy dla rolnictwa.