SPÓŁKI: Mniejsze zyski banków. Zysk netto sektora w I kw. był o prawie 16 proc. mniejszy niż rok wcześniej, wyniósł 3,5 mld zł – podała KNF. Wynik z odsetek poprawił się do 9,19 mld zł, z 8,68 mld zł rok wcześniej, ale dochody z tytułu prowizji spadły do 3,13 mld zł, z 3,29 mld zł. Koszty działania wzrosły do 7,75 mld zł, z 7,03 mld zł rok wcześniej. Banki od lutego objęte są nowym podatkiem, w ramach którego rocznie mają odprowadzać do budżetu kwotę odpowiadającą 0,44 proc. aktywów.Grupa NWR w opałach. Pogłębiają się kłopoty czeskiego producenta węgla kamiennego i koksu, którego akcje są notowane również na polskiej giełdzie. OKD, najważniejsza spółka zależna NWR, złożyło we wtorek wniosek o upadłość. Kłopoty finansowe w grupie NWR to efekt spadających cen węgla. Długi samego OKD sięgają teraz 17 mld koron, czyli ok. 2,8 mld zł, a wartość majątku spółki nie przekracza 7 mld koron, czyli 1,1 mld zł.
Dziennik Gazeta Prawna
Orlen zdywersyfikuje dostawców. Płocki koncern podpisał z Saudi Aramco kontrakt na zakup ropy naftowej. W jego ramach będzie otrzymywał co miesiąc 200 tys. ton surowca (to kilka procent przerobu zakładów Orlenu). Umowa obowiązuje do końca tego roku, ale co roku może być przedłużana. Wcześniej polska firma kupowała ropę od Saudyjczyków tylko w transakcjach spotowych.
XTB na małym plusie. W końcu tygodnia na GPW zadebiutował X-Trade Brokers Dom Maklerski. Inwestorzy za jedną akcję spółki płacili w ofercie publicznej 11,5 zł. Na otwarciu piątkowej sesji kurs XTB wzrósł o 0,43 proc., do 11,55 zł, na zamknięciu kurs wyniósł 12,05 zł. Wartość rynkowa spółki to 1,4 mld zł.
Tesla Motors wystraszyła inwestorów. Po publikacji wyników za I kw. kurs akcji amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych spadł o niemal 5 proc., do 211,53 dol. Strata netto wzrosła do 282 mln dol., ze 154 mln rok wcześniej. To efekt m.in. opóźnień w dostawie części do nowego modelu X SUV. Inwestorzy obawiają się też, czy firmie uda się zrealizować ambitne plany. Tesla zapowiedziała, że o dwa lata wcześniej, niż dotąd planowała, w 2018 r., chce produkować pół miliona aut rocznie.