RYNKI: Rząd więcej płaci inwestorom. Ministerstwo Finansów sprzedało na czwartkowym przetargu obligacje dwu- i 10-letnie o łącznej wartości 4,7 mld zł przy popycie na poziomie 7 mld zł. Rentowność była wyższa niż na poprzedniej aukcji – przed miesiącem. W przypadku papierów z terminem wykupu w 2018 r. zwiększyła się z 1,56 do 1,65 proc. Dochodowość dziesięciolatek wzrosła z 2,90 do 3,13 proc.
Główny indeks giełdy w Stambule / Dziennik Gazeta Prawna
Złoty na straconej pozycji. Polska waluta znalazła się w ubiegłym tygodniu w niełasce inwestorów. Złoty tracił na wartości przede wszystkim w stosunku do dolara. W piątek za amerykańską walutę płacono 3,88 zł, o ok. 1,4 proc. więcej niż przed tygodniem. Euro zdrożało o ponad 1,2 proc., przekraczając 4,42 zł. O ok. 0,5 proc., do niemal 4 zł, skoczyły notowania franka szwajcarskiego. Na notowania złotego źle wpływają obawy o m.in. efekty przeglądu ratingu Polski przez Moody’s. Do tego dochodzi niepewność związana z ewentualnym opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię i konsekwencjami tego ruchu dla polskiej gospodarki oraz ogólne negatywne nastawienie inwestorów do walut rynków wschodzących.
Spadki nie tylko na naszej giełdzie. Indeks WIG obejmujący wszystkie spółki w rynku głównego GPW stracił w ciągu tygodnia 2 proc. i zakończył piątkową sesję na poziomie 46663,67 pkt. WIG20 obejmujący akcje największych firm spadł o 2,3 proc. do 1852,71 pkt. Na niekorzyść giełdy działają krajowa polityka i ogólny odwrót inwestorów od rynków wschodzących: światowy indeks MSCI Emerging Markets spadł w ubiegłym tygodniu o ponad 3,4 proc. do nieco ponad 800 pkt. To skutek obaw głównie o podwyżki stóp procentowych w USA. Taki ruch odciągnie bowiem część kapitału z rynków krajów rozwijających się. Fatalnie w tym gronie wypadła w ubiegłym tygodniu przede wszystkim Turcja, gdzie główny indeks giełdowy XU100 zniżkował o 8 proc. W giełdę w Stambule także uderzyła polityka. Turecki premier Ahmet Davutoglu zapowiedział w czwartek, że zamierza jeszcze w maju ustąpić ze stanowiska z powodu konfliktu z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem.