Poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie przebiegała w atmosferze niepewności i przyniosła niewielkie spadki głównych indeksów - ocenia Paweł Kubiak, makler BZ WBK. Jego zdaniem, niepewność ta utrzyma się do piątku, kiedy zostanie opublikowana decyzja agencji Moody's dotycząca ratingu Polski.

"Dzisiaj zmienność była bardzo ograniczona, bo po weekendzie inwestorzy podeszli bardzo ostrożnie, zwłaszcza do kupowania akcji, bo indeksy zaliczyły niewielkie zniżki" - powiedział Kubiak.

"Wygląda na to, że ta atmosfera niepewności będzie się utrzymywała do końca tygodnia w oczekiwaniu na decyzję agencji Moody's. Negatywna decyzja jest już w cenach, więc jeśli ona nastąpi, to rynek nie powinien zbyt mocno zareagować. Gdyby jednak nie doszło do istotnych zmian w ratingu, to reakcja rynku może być bardzo pozytywna" - dodał.

WIG 20 przez całą sesję wahał się wokół poziomu 1.850 pkt., jednak pod koniec dnia spadł 0,23 proc. poniżej kreski do poziomu 1.848.45 pkt.

Lepiej wypadły pozostałe indeksy - WIG zniżkował o 0,07 proc., mWIG 40 wzrósł o 0,3 proc., a sWIG 80 zyskał 0,07 proc. Obroty na rynku wyniosły 500 mln zł.

Indeks blue chipów do góry pociągnął PGNiG, który po lepszych od oczekiwań wynikach zyskał 4,73 proc.

"Wyniki są bardzo dobre, głównie w segmencie obrotu i dystrybucji. Mamy tu pozytywne zaskoczenia. W segmencie obrotu pojawił się co prawda efekt odwrócenia odpisu na zapasach w wysokości 160 mln zł, ale nawet po oczyszczeniu o ten element spółka zaskoczyła in plus" - powiedział PAP Kamil Kliszcz analityk DM mBanku.

Wyniki podał w poniedziałek również PKO BP. Zysk netto grupy w pierwszym kwartale wyniósł 638,6 mln zł i był zbliżony do oczekiwań rynku, który liczył, że wyniesie on 622,6 mln zł. Analitycy ocenili, że wyniki banku nie zaskakują, bank pokazał niższą efektywną stopę podatkową związaną z ulgą na nowe technologie. Kurs banku spadł o 1,62 proc.

W dół pociągnął rynek również lider obrotów, KGHM (spadek o 2,26 proc.). Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadały o prawie 2 proc. w reakcji na informacje, że Chiny ograniczyły import tego metalu.

O 2,82 proc. wzrósł kurs Synthosu. Spółka podpisała umowę zakupu od Ineos Industries Holdings Limited biznesu styropianowego

za 80 mln euro. Zdolności przetwórcze styrenu grupy Synthos mają przekroczyć 600 tys. ton rocznie.

"Przejęcie jest dla nas zaskoczeniem i niejako tłumaczy ostatnią decyzję zarządu o pozostawieniu całego zysku za 2015 rok w spółce. Dzięki temu spółka ma być europejskim liderem w produkcji EPS. Na ten moment nie jesteśmy w stanie podać szczegółów przejęcia" - ocenili analitycy DM BDM.

Na szerokim rynku o 15,38 proc. wrósł kurs Mabionu. ING Securities rozpoczął w poniedziałek wydawanie rekomendacji dla spółki od zalecenia "kupuj" i ceny docelowej na poziomie 100 zł.