statystyki

Ropa tanieje. Brak porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia

autor: Marek Chądzyński19.04.2016, 07:44; Aktualizacja: 19.04.2016, 08:02
Gospodarzem spotkania w Ad-Dausze był katarski minister energetyki Mohammed bin Saleh

Gospodarzem spotkania w Ad-Dausze był katarski minister energetyki Mohammed bin Salehźródło: Dziennik Gazeta Prawna

SUROWCE Ropa znów tanieje. To efekt braku porozumienia największych światowych producentów, którzy nie dogadali się w kwestii ograniczenia wydobycia.

Od kilku tygodni inwestorzy „kupowali nadzieję”, że światowi potentaci w produkcji ropy porozumieją się i ograniczą produkcję albo przynajmniej jej nie zwiększą. Miało to w naturalny sposób zatrzymać spadek cen surowca, a w dalszej kolejności odwrócić trend. Efektem tego kupowania był wzrost ceny baryłki ropy brent z ok. 37,4 dol. w pierwszym tygodniu kwietnia do niemal 45 dol. pod koniec poprzedniego tygodnia.

Ale inwestorzy się przeliczyli. Szczyt w Ad-Dausze zakończył się niczym. Porozumienia nie osiągnięto, głównie przez Arabię Saudyjską, jednego z najważniejszych rozgrywających w grupie państw OPEC, który nie zgodził się na ograniczenie wydobycia. Bezpośredni powód to brak takiej zgody ze strony Iranu. To kraj, który po latach światowego embarga na jego ropę próbuje wrócić do globalnej gry. I jeszcze przed szczytem jego przedstawiciele zapowiadali, że na żadne ograniczenie produkcji się nie zgodzą. Oficjalne stanowisko szczytu: uczestnicy potrzebują więcej czasu, by podjąć decyzję.

Efekt było widać w poniedziałek na giełdach surowcowych. Baryłka ropy brent taniała wczoraj o ponad 4 proc., płacono za nią niewiele ponad 41 dol. Zachodnie rynki akcji też zaczęły dzień od spadków, ale reakcja była raczej ograniczona. Sesje w Europie zakończyły się niewielkimi wzrostami: niemiecki DAX zyskał 0,65 proc., brytyjski FTSE-100 0,1 proc., a francuski CAC-40 zakończył dzień 0,3-proc. wzrostem.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane