Kontrakty na Euro Stoxx 50 zwyżkują o 0,296 proc., FTSE 100 futures rosną o 0,234 proc., CAC 40 futures w górę o 0,101 proc., a na DAX - rosną o 0,182 proc.

W Chinach ceny nowych domów wzrosły w lutym w 47 miastach, podczas gdy w styczniu wzrosły w 38 - podało w piątek w komunikacie chińskie biuro statystyczne.

Na dodatek juan umocnił się do najwyższego poziomu w tym roku, po tym jak bank centralny Chin zdecydował o podwyższeniu fixingu o 0,51 proc., najmocniej od listopada 2015 r.

"Sytuacja na rynku nieruchomości w Chinach jest korzystna, kurs juana się ustabilizował, a to stwarza pozytywne warunki dla rynków akcji" - mówi Clement Cheng, trader RBC Investment Management Asia Ltd. w Hongkongu.

Nastroje na rynkach poprawiają też wysokie notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku i Londynie.

Surowiec w USA jest wyceniany powyżej 40 dolarów za baryłkę, w Brent na ICE Futures w Londynie jest po ponad 41 dolarów.

Inwestorzy kupują surowce, bo dolar amerykański, w których jest wyceniana m.in, ropa naftowa i metale przemysłowe, osłabił się po decyzji Rezerwy Federalnej.

"Fed mocno +wsparł+ notowania surowców" - mówi Niv Dagan, dyrektor wykonawczy Peak Asset Management LLC w Melbourne.

"Fakt, że amerykańskie stopy procentowe nie wzrosną w najbliższym czasie, a do tego dodatkowe stymulowanie gospodarki przez Europejski Bank Centralny i ujemne stopy procentowe w Japonii - to wszystko wsparło zaufanie na rynkach" - dodaje Dagan.

O 15.00 inwestorzy poznają dane z USA: indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, za marzec.