Środowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty głównych indeksów. Wydarzeniem dnia było posiedzenie Fed po zakończeniu którego bank centralny zmodyfikował prognozę dotyczącą stóp procentowych. Sugeruje ona dwie podwyżki w tym roku. W reakcji wyraźnie osłabił się dolar.

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,43 proc. i wyniósł 17.325,76 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,56 proc. i wyniósł 2.027,22 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,75 proc. do 4.763,97 pkt.

Reklama

Wzrosty na amerykańskich giełdach nabrały tempa po ogłoszeniu decyzji przez Rezerwę Federalną. Fed po marcowym posiedzeniu, zgodnie z oczekiwaniami, podjął decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Jednocześnie Fed zmodyfikował prognozę dotyczącą stóp procentowych. Sugeruje ona dwie podwyżki w tym roku wobec czterech, które zawierała poprzednia prognoza Fed.

Jednocześnie obniżone zostały prognozy makroekonomiczne na ten rok.

Reklama

„Poprzez obniżenie oczekiwań co do inflacji oraz prognozy stóp procentowych, Fed zasygnalizował bardziej gołębie nastawienie. W krótkim terminie jest to argument za wzrostami na rynku” – ocenił dla Bloomeberga Chad Morganlander, analityk Stifel & Nicolaus.

W reakcji na efekty posiedzenia Rezerwy Federalnej wyraźnie osłabił się dolar. Kurs EUR/USD przekroczył poziom 1,12, po raz pierwszy od połowy lutego.

W ocenie rynku terminowego spadło prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA w najbliższym czasie. Z wyliczeń Bloomberga wynika, że kontrakty na stopę Fed wyceniają po posiedzeniu podwyżkę stóp w USA we wrześniu wobec czerwca, który był wyceniany przed posiedzeniem.

Po dwóch spadkowych sesjach z rzędu silne odbicie zanotowała w środę ropa naftowa. Cena Brent wzrosła o 4 proc. i przekroczyła poziom 40 dolarów za baryłkę. Nastroje na tym rynku poprawiły informacje o planach spotkania producentów surowca w sprawie zamrożenia poziomów jego wydobycia.

W ślad za rosnącymi cenami ropy naftowej zyskiwały na wartości koncerny paliwowe, w tym Chevron. Wśród liderów wzrostów byli też m.in. Caterpillar, Apple i IBM. Na drugim biegunie znalazły się m.in. akcje Pfizera.

FED POZOSTAWIŁ STOPĘ PROCENTOWĄ BEZ ZMIAN, ZAKŁADA DWIE PODWYŻKI W ‘16

Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi 0,25 do 0,5 proc. Rynek spodziewał się pozostawienia stopy procentowej na niezmienionym poziomie.

Fed ocenił, że aktywność gospodarcza w USA będzie rosła w umiarkowanym tempie. Jednocześnie Fed stwierdził w komunikacie, że sytuacja w światowej gospodarce wciąż stwarza ryzyka dla gospodarki USA. Fed zmodyfikował prognozę stóp procentowych. Sugeruje ona dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku wobec czterech podwyżek, na które wskazywała poprzednia prognoza z grudnia.

Fed opublikował również nowe prognozy makroekonomiczne. Obniżane został zakładane w tym roku tempo wzrostu gospodarczego w USA do 2,2 proc. z 2,4 proc. poprzednio. Fed obniżył prognozę inflacji w tym roku. Amerykański bank centralny zakłada, że wskaźnik ten w tym roku sięgnie poziomu 1,2 proc. wobec 1,6 proc. zakładanych poprzednio. Fed wciąż zakłada, że stopa bezrobocia w USA pod koniec roku sięgnie 4,7 proc.

MOCNIEJSZY OD OCZEKIWAŃ SPADEK PRODUKCJI PRZEMYSŁOWEJ W USA

Produkcja przemysłowa w USA w lutym spadła o 0,5 proc. mdm. Rynek spodziewał się spadku wskaźnika produkcji przemysłowej o 0,3 proc. mdm. W styczniu wskaźnik wzrósł o 0,8 proc. po korekcie wobec wzrostu o 0,9 proc. przed korektą.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w lutym 76,7 proc., tutaj oczekiwano wyniku 76,9 proc. W poprzednim miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych znalazło się na poziomie 77,1.

CENY KONSUMPCYJNE W USA W LUTYM W DÓŁ MDM ZGODNIE Z OCZEKIWANIAMI

Ceny konsumpcyjne w USA spadły w lutym o 0,2 proc. mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności wzrosła o 0,3 proc. mdm. Rynek spodziewał się, że wskaźnik CPI wyniesie minus 0,2 proc. mdm oraz CPI bazowy wyniesie plus 0,2 proc. mdm.

Rok do roku wskaźnik CPI wzrósł o 1,0 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 2,3 proc. Tutaj spodziewano się odpowiednio: wzrostu o 0,9 proc. i wzrostu o 2,2 proc.

ROŚNIE LICZBA INWESTYCJI W ZAKRESIE BUDOWY DOMÓW MIESZKALNYCH W USA

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w lutym i wyniosła 1,178 mln w ujęciu rocznym. W styczniu wskaźnik wyniósł 1,120 mln po korekcie wobec 1,099 mln przed korektą. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,150 mln.

ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE WS. PLANU ZAMROŻENIA POZIOMÓW WYDOBYCIA ROPY

Minister ds. ropy naftowej Kataru Mohammed Bin Saleh Al-Sada poinformował, że przedstawiciele krajów zrzeszonych w OPEC, jak również producentów ropy naftowej nie należących do tej organizacji spotkają się w stolicy Kataru Doha 17 kwietnia. Tematem rozmów ma być plan zakładający zamrożenie poziomów wydobycia surowca. Katarski minister poinformował, że inicjatywę wspiera 15 krajów producentów ropy naftowej odpowiedzialnych za około 73 proc. światowego wydobycia.

NIŻSZY OD OCZEKIWAŃ WZROST ZAPASÓW ROPY W USA

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,32 mln baryłek do 523,18 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Oczekiwano tymczasem wzrostu o 3,2 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych spadły o 1,13 mln baryłek. Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 0,75 mln baryłek.

JEST PRZESTRZEŃ DO DALSZYCH OBNIŻEK STÓP PROCENTOWYCH W JAPONII – KURODA

Istnieje przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych w Japonii – oświadczył prezes japońskiego banku centralnego (BoJ) Haruhiko Kuroda. Jego zdaniem BoJ posiada przestrzeń do obniżki stóp procentowych z obecnego poziomu minus 0,1 proc. do minus 0,5 proc. We wtorek po zakończeniu posiedzenia BoJ utrzymał stopę procentową na poziomie minus 0,1 proc. Bank wprowadził ją podczas swojego posiedzenia w styczniu.

PLAN PIĘCIOLETNI W CHINACH PRZYJĘTY

Na zakończenie swej dorocznej sesji chiński parlament, Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych, przyjął w środę w Pekinie nowy plan pięcioletni. Plan pięcioletni zakłada do 2020 roku roczny wzrost chińskiej gospodarki w tempie 6,5 proc. lub wyższym. Celem na ten rok jest wzrost od 6,5 do 7 proc. Siłą napędową chińskiej gospodarki mają być badania i innowacje. Rząd zapowiedział ponadto inwestycje w infrastrukturę oraz zakrojone na szerszą skalę działania w zakresie ochrony środowiska.

Podczas konferencji prasowej po zakończeniu tegorocznej sesji parlamentu, premier Li Keqiang odniósł się do kwestii zadłużenia gmin oraz przedsiębiorstw. Jego zdaniem, nie ma powodów do niepokoju, ponieważ Chiny są na dobrej drodze, aby "załagodzić ryzyka finansowe". Szef chińskiego rządu zapowiedział także podjęcie odpowiednich reform gospodarczych na rynkach finansowych.

CLINTON I TRUMP ZWYCIĘZCAMI KOLEJNYCH PRAWYBORÓW W USA

Po wtorkowych prawyborach, które odbyły się w kilku stanach USA Demokratka Hillary Clinton i Republikanin Donald Trump bardzo zbliżyli się do zdobycia nominacji swych partii w amerykańskich wyborach prezydenckich. Clinton zagwarantowała już sobie około 1,5 tys. delegatów z 2.383 niezbędnych do zdobycia nominacji Demokratów na listopadowe wybory prezydenckie.

Jak szacują media, Trump zagwarantował już sobie na lipcową konwencję GOP ponad połowę delegatów z 1.237 niezbędnych do zdobycia prezydenckiej nominacji partii. Ale zdaniem wielu analityków, choć wygra prawybory, to może nie udać mu się do ich zakończnia zdobyć tych 1.237 delegatów. Wówczas prawdopodobny stanie się scenariusz tzw. contested convention (spornej konwencji), podczas której delegaci mogą nominować zupełnie nowego kandydata partii w zaplanowanych na 8 listopada wyborach prezydenckich.

LSE I DEUTSCHE BOERSE ŁĄCZĄ SIĘ

Londyńska giełda London Stock Exchange Group (LSE) poinformowała o połączeniu z niemieckim odpowiednikiem Deustche Boerse. Do połączeniu akcjonariusze Deutsche Boerse znajdą się w posiadaniu 54,4 proc. akcji nowej grupy. Akcjonariuszom LSE przypadnie pozostałe 45,6 proc. Nowa grupa po połączeniu będzie utrzymywała dwie siedziby główne: w Londynie oraz we Frankfurcie.

DEUTSCHE BANK NIE ZANOTUJE ZYSKU W TYM ROKU - PREZES

Deutsche Bank nie zanotuje zysku w tym roku – oświadczył prezes banku John Cryan. Deutsche Bank przechodzi restrukturyzację obejmującą między innymi sprzedaż części aktywów oraz zmniejszenie zatrudnienia. Działania te mają zapewnić mu zwiększenie buforów kapitałowych i zyskowność w dłuższym terminie.