Środowa sesja na Wall Street przebiega pod znakiem niedużych zmian na zachodnich giełdach. W oczekiwaniu na efekty posiedzenia Fed, które kończy się wieczorem, umacnia się dolar. Po informacjach o planach spotkania producentów ropy naftowej rosną ceny tego surowca.

Indeks S&P 500 zyskuje 0,1 proc. Euro Stoxx idzie w dół o 0,1 proc.

W oczekiwaniu na efekty posiedzenia Rezerwy Federalnej umacnia się dolar. Kurs EUR/USD spada do poziomu 1,06. Fed poda decyzję w sprawie stóp procentowych w środę wieczorem, rynek nie zakłada ich zmian.

Osłabia się japoński jen. Kurs USD/JPN rośnie do poziomu 113,6 po komentarzach szefa banku centralnego Japonii Haruhiko Kurody, który stwierdził, że istnieje przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych w Japonii.

Reklama

Po dwóch spadkowych sesjach z rzędu odbicie notuje w środę ropa naftowa. Cena Brent rośnie o ponad 3 proc. i zbliżyła się do 40 dolarów za baryłkę. Nastroje na tym rynku poprawiły informacje o planach spotkania producentów surowca w sprawie zamrożenia poziomów jego wydobycia.

KOŃCZY SIĘ POSIEDZENIE FED

Reklama

W środę kończy się posiedzenie Rezerwy Federalnej, decyzję Fed rynek pozna o 19.00 czasu polskiego, pół godziny późnej planowana jest konferencja prasowa szefowej Fed Janet Yellen. Powszechny konsensus na rynku zakłada, że amerykański bank centralny nie zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych w tym tygodniu. Ważniejsze od samej decyzji na temat stóp będą jednak sygnały na temat przyszłości stóp procentowych. Najczęściej w kontekście terminu kolejnej podwyżki stóp procentowych mówi się o czerwcu. Termin ten z nieco ponad 54 proc. prawdopodobieństwem wycenia rynek terminowy.

Ważny dla rynków będzie również tzw. "wykres kropkowy", czyli prognoza wysokości stóp procentowych aktualizowana przez Fed co kwartał. Ostatnia prognoza z grudnia zakładała, że w tym roku bank centralny USA zdecyduje się na cztery podwyżki. Wobec dużej niepewności na rynkach na początku roku Fed został zmuszony do rezygnacji z tych planów. Największe prawdopodobieństwo przypisuje się obecnie temu, że nowa prognoza będzie zawierała projekcję trzech podwyżek stóp procentowych w tym roku.

MOCNIEJSZY OD OCZEKIWAŃ SPADEK PRODUKCJI PRZEMYSŁOWEJ W USA

Produkcja przemysłowa w USA w lutym spadła o 0,5 proc. mdm. Rynek spodziewał się spadku wskaźnika produkcji przemysłowej o 0,3 proc. mdm. W styczniu wskaźnik wzrósł o 0,8 proc. po korekcie wobec wzrostu o 0,9 proc. przed korektą.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w lutym 76,7 proc., tutaj oczekiwano wyniku 76,9 proc. W poprzednim miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych znalazło się na poziomie 77,1.

CENY KONSUMPCYJNE W USA W LUTYM W DÓŁ MDM ZGODNIE Z OCZEKIWANIAMI

Ceny konsumpcyjne w USA spadły w lutym o 0,2 proc. mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności wzrosła o 0,3 proc. mdm. Rynek spodziewał się, że wskaźnik CPI wyniesie minus 0,2 proc. mdm oraz CPI bazowy wyniesie plus 0,2 proc. mdm.

Rok do roku wskaźnik CPI wzrósł o 1,0 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 2,3 proc. Tutaj spodziewano się odpowiednio: wzrostu o 0,9 proc. i wzrostu o 2,2 proc.

ROŚNIE LICZBA INWESTYCJI W ZAKRESIE BUDOWY DOMÓW MIESZKALNYCH W USA

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w lutym i wyniosła 1,178 mln w ujęciu rocznym. W styczniu wskaźnik wyniósł 1,120 mln po korekcie wobec 1,099 mln przed korektą. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,150 mln.

ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE WS. PLANU ZAMROŻENIA POZIOMÓW WYDOBYCIA ROPY

Minister ds. ropy naftowej Kataru Mohammed Bin Saleh Al-Sada poinformował, że przedstawiciele krajów zrzeszonych w OPEC, jak również producentów ropy naftowej nie należących do tej organizacji spotkają się w stolicy Kataru Doha 17 kwietnia. Tematem rozmów ma być plan zakładający zamrożenie poziomów wydobycia surowca. Katarski minister poinformował, że inicjatywę wspiera 15 krajów producentów ropy naftowej odpowiedzialnych za około 73 proc. światowego wydobycia.

NIŻSZY OD OCZEKIWAŃ WZROST ZAPASÓW ROPY W USA

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,32 mln baryłek do 523,18 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Oczekiwano tymczasem wzrostu o 3,2 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych spadły o 1,13 mln baryłek. Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 0,75 mln baryłek.

JEST PRZESTRZEŃ DO DALSZYCH OBNIŻEK STÓP PROCENTOWYCH W JAPONII – KURODA

Istnieje przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych w Japonii – oświadczył prezes japońskiego banku centralnego (BoJ) Haruhiko Kuroda. Jego zdaniem BoJ posiada przestrzeń do obniżki stóp procentowych z obecnego poziomu minus 0,1 proc. do minus 0,5 proc. We wtorek po zakończeniu posiedzenia BoJ utrzymał stopę procentową na poziomie minus 0,1 proc. Bank wprowadził ją podczas swojego posiedzenia w styczniu.

PLAN PIĘCIOLETNI W CHINACH PRZYJĘTY

Na zakończenie swej dorocznej sesji chiński parlament, Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych, przyjął w środę w Pekinie nowy plan pięcioletni. Plan pięcioletni zakłada do 2020 roku roczny wzrost chińskiej gospodarki w tempie 6,5 proc. lub wyższym. Celem na ten rok jest wzrost od 6,5 do 7 proc. Siłą napędową chińskiej gospodarki mają być badania i innowacje. Rząd zapowiedział ponadto inwestycje w infrastrukturę oraz zakrojone na szerszą skalę działania w zakresie ochrony środowiska.

Podczas konferencji prasowej po zakończeniu tegorocznej sesji parlamentu, premier Li Keqiang odniósł się do kwestii zadłużenia gmin oraz przedsiębiorstw. Jego zdaniem, nie ma powodów do niepokoju, ponieważ Chiny są na dobrej drodze, aby "załagodzić ryzyka finansowe". Szef chińskiego rządu zapowiedział także podjęcie odpowiednich reform gospodarczych na rynkach finansowych.

CLINTON I TRUMP ZWYCIĘZCAMI KOLEJNYCH PRAWYBORÓW W USA

Po wtorkowych prawyborach, które odbyły się w kilku stanach USA Demokratka Hillary Clinton i Republikanin Donald Trump bardzo zbliżyli się do zdobycia nominacji swych partii w amerykańskich wyborach prezydenckich. Clinton zagwarantowała już sobie około 1,5 tys. delegatów z 2.383 niezbędnych do zdobycia nominacji Demokratów na listopadowe wybory prezydenckie.

Jak szacują media, Trump zagwarantował już sobie na lipcową konwencję GOP ponad połowę delegatów z 1.237 niezbędnych do zdobycia prezydenckiej nominacji partii. Ale zdaniem wielu analityków, choć wygra prawybory, to może nie udać mu się do ich zakończnia zdobyć tych 1.237 delegatów. Wówczas prawdopodobny stanie się scenariusz tzw. contested convention (spornej konwencji), podczas której delegaci mogą nominować zupełnie nowego kandydata partii w zaplanowanych na 8 listopada wyborach prezydenckich.

LSE I DEUTSCHE BOERSE ŁĄCZĄ SIĘ

Londyńska giełda London Stock Exchange Group (LSE) poinformowała o połączeniu z niemieckim odpowiednikiem Deustche Boerse. Do połączeniu akcjonariusze Deutsche Boerse znajdą się w posiadaniu 54,4 proc. akcji nowej grupy. Akcjonariuszom LSE przypadnie pozostałe 45,6 proc. Nowa grupa po połączeniu będzie utrzymywała dwie siedziby główne: w Londynie oraz we Frankfurcie.

DEUTSCHE BANK NIE ZANOTUJE ZYSKU W TYM ROKU - PREZES

Deutsche Bank nie zanotuje zysku w tym roku – oświadczył prezes banku John Cryan. Deutsche Bank przechodzi restrukturyzację obejmującą między innymi sprzedaż części aktywów oraz zmniejszenie zatrudnienia. Działania te mają zapewnić mu zwiększenie buforów kapitałowych i zyskowność w dłuższym terminie.