statystyki

Mniej pewne zyski z obligacji

autor: Marek Chądzyński22.12.2015, 07:35; Aktualizacja: 22.12.2015, 08:33
Polskie obligacje zależne do nastrojów na świecie

Polskie obligacje zależne do nastrojów na świecieźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Mija czas zarabiania na papierach skarbowych. Winne zagraniczne banki centralne i ryzykowna polityka fiskalna. Przyszłoroczne notowania papierów dłużnych będą wynikiem ścierania się trzech sił.

Pierwsza to polityka amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), czyli stopniowe podwyższanie stóp procentowych wraz z poprawiającą się koniunkturą w gospodarce USA. Wyższe stopy procentowe na rynku o takiej renomie jak amerykański mogą zachęcać część inwestorów do przenoszenia kapitału za ocean. Dla polskiego rynku to nie jest bez znaczenia, bo zagraniczni inwestorzy już mają około 40 proc. wartości emisji obligacji w złotych.

Druga siła to interwencyjny skup aktywów prowadzony przez Europejski Bank Centralny, który potrwa do marca 2017 r. EBC co miesiąc pompuje w rynek 60 mld euro. Część z tych pieniędzy może przepłynąć na rynki wschodzące, takie jak nasz.

– Ostatni komunikat Fed sugeruje, że cykl podwyżek stóp będzie raczej umiarkowany, stopniowy. Niemniej jednak oczekiwanie na coraz wyższe stopy w Stanach będzie pchało rentowność polskich obligacji w górę, choć nie powinniśmy mieć tak dużej zmienności jak w pierwszej połowie grudnia. Z drugiej strony polityka EBC powinna obligacje wspierać – ocenia Arkadiusz Urbański, ekonomista banku Pekao.

Do tego międzynarodowego tygla dojdzie sytuacja na krajowym podwórku, a dokładniej działania nowej RPP i polityka rządu PiS.

Analitycy oczekują, że nowa rada będzie skłonna obniżać dalej stopy procentowe. – Nie ma to mocnego uzasadnienia ekonomicznego, bo mamy gospodarczy wzrost, a inflacja zaraz zacznie rosnąć. Ale wcześniejsze deklaracje polityków PiS, że kryterium wyboru do nowej rady będzie skłonność do przeprowadzenia obniżek, rozbudziły na nie oczekiwania. Jeśli do nich rzeczywiście dojdzie, krótkoterminowe obligacje zaczną zyskiwać – ocenia Arkadiusz Urbański.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane