Nie ma zmiany stóp procentowych w Szwajcarii, ale ekspert spodziewa się osłabienia franka szwajcarskiego. Stopa procentowa banku narodowego Szwajcarii (SNB) jest rekordowo niska i wynosi 0,75 procent.

Analityk biura maklerskiego TMS, Bartosz Sawicki podkreśla, że rynek walutowy po ogłoszeniu decyzji szwajcarskiego banku jest spokojny. Szwajcarzy, w opinii rozmówcy IAR, pokazali, że nie potrzebują planowanego spotkania, żeby zmienić politykę pieniężną. Ostatnie umocnienie tej waluty wynika z gorszych nastrojów międzynarodowych. Ich ofiarą jest także osłabiona złotówka.

Ekspert prognozuje też osłabienie franka szwajcarskiego. Pod koniec tego lub na początku przyszłego roku złotówka powinna się umocnić. Ekspert szacuje, że w najbliższych miesiącach złotówka może zyskać do franka nawet kilkadziesiąt groszy.

Na początku tego roku SNB zniósł sztywny kurs wymiany z euro, co wywołało umocnienie szwajcarskiej waluty. Wywołało to niepokój między innymi Polaków zadłużonych w tej walucie, którzy musieli płacić wyższe raty swoich kredytów.