W Europie kontrakty na Euro Stoxx 50 zwyżkują o 0,544 proc., FTSE 100 - zyskuje 0,504 proc., CAC 40 futures w górę o 0,656 proc., a na DAX - rosną o 0,423 proc.

Ministrowie finansów państw strefy euro zaakceptowali w piątek trzeci program pomocy dla Grecji. Trzyletni pakiet pomocowy będzie wart maksymalnie 86 mld euro.

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem powiedział, że do 19 sierpnia powinny zakończyć się procedury ratyfikacji w krajach strefy euro, co pozwoli na wypłatę pierwszej części pomocy dla Aten z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Uruchomienie programu wymaga zgody niektórych parlamentów państw eurolandu, w tym Bundestagu.

Reklama

Pierwsza rata wsparcia ma wynieść do 26 mld euro, z czego 13 mld Grecja otrzyma już 20 sierpnia. 3 mld zostaną wypłacone we wrześniu i w październiku, a 10 mld euro przeznaczone będzie na rekapitalizację banków; ta kwota zostanie ulokowana na specjalnym koncie w Luksemburgu. Na rekapitalizację i restrukturyzację banków przewidziano w sumie 25 mld euro w ramach całego pakietu pomocowego. W zamian Grecja zobowiązała się do głębokich reform.

Niemiecki Bundestag zbierze się w środę na specjalnej sesji, by zdecydować o nowym pakiecie pomocy dla Grecji. Zaaprobowanie tego pakietu, do czego będzie wzywała kanclerz Angela Merkel, wydaje się przesądzone, ponieważ oczekuje się, że poprą go socjaldemokraci i Zieloni.

Tymczasem szefowa MFW Christiane Lagarde wezwała do znacznego zmniejszenia ciężaru greckiego zadłużenia. Berlin był dotąd przeciwny spisaniu części greckiego długu. "Pozostaję głęboko przekonana, że dług Grecji stał się nie do utrzymania i że Grecja nie może przywrócić równowagi swojego zadłużenia wyłącznie poprzez działania na własną rękę" - powiedziała szefowa MFW.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble w wywiadzie dla rozgłośni Deutsche Welle powtórzył w sobotę swój sprzeciw wobec bezpośredniego spisania części greckiego długu. Wyraził też opinię, że możliwości łagodniejszych form zmniejszenia ciężaru greckiego zadłużenia, takie jak wydłużenie okresu spłat, "nie są bardzo duże".

W poniedziałek o 11.00 inwestorzy w Europie poznają dane o bilansie handlowym w strefie euro w czerwcu. Oczekuje się nadwyżki 23,1 miliarda euro.

Ważne w tym tygodniu będą informacje dotyczące zamierzeń Fed. Może ich dostarczyć raport z lipcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, który rynek pozna w środę.(PAP)

aj/ ana/