Produkcja przemysłowa w USA w lipcu wzrosła o 0,6 proc. mdm – podał Fed w piątek. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji przemysłowej o 0,3 proc. mdm. W czerwcu wskaźnik wzrósł o 0,1 proc. po korekcie wobec wzrostu o 0,3 proc. przed korektą.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,40 proc. i wyniósł 17.477,40 pkt.

S&P 500 zyskał 0,39 proc. i wyniósł 2.091,54 pkt.

Nasdaq Comp. spadł o 0,29 proc. i wyniósł 5.048,24 pkt.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w sierpniu 92,9 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się w sierpniu wskaźnika na poziomie 93,5 pkt. W lipcu wskaźnik wyniósł 93,1 pkt.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA wzrosły w lipcu o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,3 proc. mdm.

Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,1 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali również wzrostu o 0,1 proc.

„Dane makro były nieco lepsze od oczekiwań, spadły też obawy związane z Chinami” – ocenił dla Bloomberga Paul Zemsky, zarządzający funduszami Voya Investment Management.

„Dane na temat produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych były dobre. To pomaga, jak również fakt, że juan ustabilizował się i nie zobaczyliśmy jego mocnego osłabiania” – dodał.

Z czwartkowych danych na temat sprzedaży detalicznej w USA wynika, że wskaźnik w lipcu wzrósł o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca po spadku w czerwcu o 0,3 proc.

W piątek ustabilizował się kurs juana po silnym osłabieniu z trzech poprzednich dni, wywołanym zmianą sposobu ustalania kursu walutowego przez chiński bank centralny. Piątkowy fixing juana został ustalony na nieznacznie silniejszym poziomie do dolara niż dzień wcześniej.

W czwartek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej chińskiego banku centralnego jego przedstawiciele zasugerowali, że ich celem nie jest przeprowadzenie silnej i długotrwałej dewaluacji juana. W ich ocenie dostosowanie wywołane przez zmianę sposobu ustalania kursu chińskiej waluty już się dokonało.

W Grecji parlament tego kraju, po całonocnej sesji, zaaprobował w piątek trzeci pakiet pomocowy dla kraju o wartości ok. 85 mld euro. Było to możliwe dzięki głosom opozycji, w sytuacji gdy w rządzącej lewicowej Syrizie zarysował się opór wobec nowych oszczędności.

Według nieoficjalnych źródeł, greccy deputowani przyjęli listę priorytetowych działań, wymaganych przez międzynarodowych wierzycieli, jako warunek przekazania pierwszej transzy pomocy w wysokości 23-27 mld euro.

Ministrowie finansów państw strefy euro zaakceptowali w piątek wieczorem trzeci program pomocy dla Grecji wart ponad 85 mld euro - podały unijne źródła po zakończeniu nadzwyczajnego spotkania eurogrupy w Brukseli.