Po zatwierdzeniu przez grecki parlament reform gospodarczych, eurogrupa zgodziła się w czwartek na przyznanie Grecji trzyletniego programu pomocy z Europejskiego Mechanizmu Stabilności po zakończeniu niezbędnych krajowych procedur. Państwa UE dały z kolei zielone światło na 7 mld euro pożyczki pomostowej dla Aten, która ma pozwolić utrzymać wypłacalność kraju do czasu uzyskania pieniędzy z wynegocjowanego w poniedziałek programu pomocowego.

W piątek w Niemczech ma się odbyć głosowanie w sprawie rozpoczęcia rozmów z Grecją na temat trzeciego programu pomocowego.

Tymczasem w czwartek Europejski Bank Centralny zdecydował o zwiększeniu limitu dla greckich banków w ramach awaryjnego finansowania ELA o 900 mln euro przez jeden tydzień. Szef EBC Mario Draghi poinformował, że bank centralny strefy euro zakłada, iż Grecja pozostanie w unii walutowej.

Prezes EBC ocenił, że ożywienie w gospodarce strefy euro postępuje, a podwyższona niepewność na rynkach finansowych związana z greckim kryzysem na razie nie szkodzi temu procesowi.

Draghi zadeklarował również, że program luzowania ilościowego w strefie euro zostanie zrealizowany zgodnie z wcześniejszymi założeniami oraz że jest gotowy do użycia „wszystkich dostępnych środków”, gdyby gospodarka ponownie miała wpaść w kłopoty.

Taki rozwój sytuacji sugeruje, że greckie banki - które były zamknięte w ostatnich dwóch tygodniach i poddane kontroli kapitału - mogą ponownie otworzyć się w przyszłym tygodniu.

Wśród azjatyckich indeksów dominują wzrosty po zwyżkowej sesji na Wall Street. Handel jednak okaże się prawdopodobnie mniej intensywny ze względu na święto państwowe w Indonezji, Malezji, Singapurze i Filipinach.