Spośród osób, które swój dyplom odebrały w 2021 roku, najlepiej finansowo radzą sobie absolwenci kierunków informatycznych. W pierwszej dziesiątce znajdują się oni na – uwaga - aż dziewięciu miejscach! Informatyka informatyce nie jest jednak równa. Zarobki wśród absolwentów poszczególnych szkół również są różne. Jak wygląda podium?

Absolwenci których kierunków otrzymują najwyższe wynagrodzenia? Powie nam o tym rządowy program raportowania "Ekonomiczne Losy Studentów" („ELA”). Właśnie w nim,dziewięć pierwszych miejsc, oceniających wynagrodzenia ogółem brutto, zajmują absolwenci informatyki różnych polskich uczelni. Co brano pod uwagę?

Studia stacjonarne, po których zarabia się najwięcej

W raporcie uwzględniono wszystkie źródła zarobków w pierwszym roku po dyplomie. Co ważne, próbka nie była taka sama. W przypadku podium wyglądała następująco - absolwentów studiów informatycznych na Uniwersytecie Wrocławskim było 15, na Uniwersytecie Warszawskim 51, a na Politechnice Gdańskiej – 102. Finalny wynik nie był zaś średnią a medianą.

Co równie ważne, pierwsza dziesiątka, o której mowa, to absolwenci studiów stacjonarnych. Jak wyglądają najwyższe zarobki? I które uczelnie znalazły się na podium?

Kierunki, po których absolwenci zarobią najwięcej:

  • Zgodnie z raportem, najwyższe wynagrodzenie otrzymują absolwenci 4-letnich studiów informatycznych na Uniwersytecie Wrocławskim – 15,5 tys. zł.
  • Na drugim miejscu znajdują się absolwenci studiów informatycznych na Uniwersytecie Warszawskim z wynagrodzeniem wysokości 11,9 tys. zł.
  • Na trzecim miejscu mamy informatyków z Politechniki Gdańskiej. Ich wynagrodzenie wynosi 11,8 tys. zł.

Po tych kierunkach absolwenci również bardzo dobrze zarabiają

Zaraz za podium stanęli teleinformatycy z AGH w Krakowie. Ich mediana wyniosła 11,5 tys. zł. Na piątym miejscu, z wynagrodzeniem wielkości 11,2 tys. zł., znaleźli się absolwenci informatyki z PJATK. Za nimi znów AGH w Krakowie - tym razem informatyka stosowana i mediana 10,9 tys. zł oraz informatyka z medianą 10,7 tys. zł.

Jaki nieinformatyczny kierunek znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepiej wynagradzanych?

Jak pokazuje raport, na jedne z najwyższych zarobków mogą liczyć także absolwenci finansów i rachunkowości po SGH w Warszawie. Mediana ich zarobków wynosi 10,6 tys. zł.

Po jakich studiach zarabia się najwięcej? Kierunki domykające pierwszą dziesiątkę

Na miejscu ósmym mamy w rankingu absolwentów elektroniki telekomunikacji z AGH w Krakowie, których mediana zarobków wynosi 10,4 tys. zł. Zaraz za nimi są zaś absolwenci informatyki na Politechnice Wrocławskiej, których mediana wyniosła 10,4 tys. zł.

Pozostałe kierunki, po których zarabia się najwięcej

Jak wynika z raportu, również absolwenci zarządzania i inżynierii produkcji na Politechnice Warszawskiej mogą liczyć na wysokie, bliskie 10 tys. zł wynagrodzenie. Co jeszcze? Wysokie wynagrodzenia obiecują również: mikroelektronika w technice i medycynie, finanse, inwestycje i rachunkowość, inżynieria i analizy danych, automatyka i robotyka, ratownictwo medyczne oraz metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne.

Kierunki studiów niestacjonarnych, po których zarabia się najwięcej

Zgodnie z raportem, jeśli chodzi o zarobki absolwentów studiów niestacjonarnych, na najwyższe zarobki mogą liczyć absolwenci MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Ich mediana to 20,8 tys. zł.

Inne kierunki studiów niestacjonarnych, po których zarabia się najwięcej to górnictwo i geologia na Politechnice Wrocławskiej i Politechnice Śląskiej oraz informatyka, mechatronika pojazdów i maszyn roboczych oraz kryptologia i cyberbezpieczeństwo.