Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,08 proc. do 2.123 pkt. Dow Jones Industrial Average futures idą w górę o 0,11 proc. do 18.273 pkt. Nasdaq-100 futures spadają o 0,05 proc. do 5.048 pkt. Ubiegły tydzień indeks S&P 500 zakończył niedużym wzrostem, który pozwolił mu jednak na osiągnięcie nowego historycznego szczytu."Ciężko liczyć na dalsze wzrosty indeksów, ale równie ciężko znaleźć argumenty dla spadków" - powiedział Allan von Mehren z Danske Bank.

“To dlatego wydaje się, że akcje niejako utknęły w martwym punkcie, chociaż na dość wysokich poziomach. Perspektywy makro nie są wspaniałe, ale to jeszcze nie katastrofa. Chcemy zobaczyć jakieś lepsze, pozytywne dane" - dodał.

Rynek rozczarowały w zeszłym tygodniu liczne publikacje danych makro z gospodarki USA, w tym odczyty sprzedaży detalicznej o produkcji przemysłowej za kwiecień. Słabe dane nie zaszkodziły jednak notowaniem indeksom, rynek zinterpretował je bowiem jako argumenty za przesunięciem w czasie terminu podwyżki stóp procentowych w USA.

W świetle przyszłości polityki Fed ważna będzie środowa publikacja minutes z kwietniowego posiedzenia FOMC. Inwestorzy będą analizowali raport w poszukiwaniu oznak przesunięcia terminu podwyżki stóp procentowych z zakładanego jeszcze niedawno przez rynek września na coraz częściej wymienianego w tym kontekście grudzień.

w tym tygodniu uwaga inwestorów będzie koncentrowała się również na kolejnych danych makro z USA. W centrum uwagi znajdą się dane z rynku nieruchomości. Inwestorzy będą szukać potwierdzenia, czy także w tym sektorze widoczne jest utrzymanie się spowolnienia amerykańskiej gospodarki z pierwszego kwartału. W poniedziałek o 16:00 podany zostanie indeks NAHB za maj. Rynek oczekuje jego wzrostu do poziomu 57 pkt. z 56 pkt. w kwietniu.

Na wtorek zaplanowana jest publikacja wskaźnika nowych inwestycji budowlanych za kwiecień, a w czwartek podane zostaną dane na temat sprzedaży na rynku wtórnym w kwietniu.

W piątek z kolei inwestorzy poznają najbardziej oczekiwany wskaźnik w tym tygodniu - wartość CPI za kwiecień.

Wśród spółek, rosną akcje Endo International Plc, po tym jak zgodził się kupić Par Pharmaceutical Holdings Inc. w transakcji o wartości 8,05 mld dolarów.

W tym tygodniu zaplanowana jest prezentacja raportów kwartalnych dużych spółek-detalistów: Wal-Mart, Urban Outfitters Inc., Home Depot i Target.