W Europie kontrakty na Euro Stoxx 50 rosną o 0,194 proc., FTSE 100 - zwyżkują o 0,014 proc., CAC 40 futures w górę o 0,158 proc., a DAX - na plusie 0,228 proc. Rano w Niemczech podano wskaźnik Gfk, który niespodziewanie okazał się lepszy od prognoz rynkowych.Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na czerwiec wzrósł do 10,2 pkt. z 10,1 pkt. poprzednio - podała niemiecka grupa badań rynkowych. Analitycy spodziewali się zaś spadku wskaźnika do 10,0 pkt.

W środę Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu UE na 2016 r. Rozpocznie to wielomiesięczną procedurę ustalania kształtu unijnej kasy na kolejne miesiące.

Budżet UE wynosi około 1 proc. Dochodu Narodowego Brutto państw unijnych, czyli mniej więcej 150 mld euro.

Wczesnym popołudniem zaś królowa Elżbieta II wygłosi w brytyjskim parlamencie mowę tronową, w której przedstawi program rządu premiera Davida Camerona na najbliższe pięć lat.

Tymczasem w czwartek ma się odbyć telekonferencja wiceministrów finansów strefy euro na temat negocjacji Grecji z jej kredytodawcami. Do tego czasu nie dojdzie do zawarcia porozumienia między stronami rozmów - poinformowali we wtorek anonimowi politycy UE.

We wtorek komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Pierre Moscovici zaapelował o przyśpieszenie negocjacji.

Szef banku centralnego Włoch Ignazio Viso ostrzegł, że utrzymująca się niepewność co do wyniku rozmów z Atenami "rodzi niebezpieczne, destabilizujące napięcia" w świecie finansów.

Grecja musi zapłacić w czerwcu MFW 1,6 mld euro. Jeżeli do 5 czerwca, kiedy to Ateny muszą spłacić pierwszą transzę kredytu, opiewającą na 300 mln euro, nie dojdzie do ich porozumienia z kredytodawcami, Grecji grozi niewypłacalność.

Rząd Grecji od czterech miesięcy nie może porozumieć się z pożyczkodawcami w sprawie warunków, jakie musi spełnić, by otrzymać zablokowane obecnie 7,2 mld euro z pakietu ratunkowego.