Naszą ambicją jest, aby finansowanie dla Polski utrzymać na dotychczasowym poziomie, a więc 5,45 mld euro, jak w 2022 r. – mówiła w piątek na konferencji prasowej wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Teresa Czerwińska.

„Naszą ambicją jest, aby finansowanie dla Polski utrzymać na dotychczasowym poziomie, a więc 5,45 mld euro, jak w 2022 r., a mam nadzieję, że będzie większe” – powiedziała w piątek na konferencji prasowej wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Teresa Czerwińska.

Wśród priorytetów EBI na 2023 r. w Polsce wymieniła transformację energetyczną i wspieranie w niej - w ramach programu REPowerEU - nie tylko firm.

„Widzimy, że konieczny jest pakiet, który będzie finansował specjalne programy z zakresu innowacyjnych źródeł energii i skalowania technologii. Obecnie wiele technologii z zakresu energetyki jest znanych, ale problemem jest cena tych technologii i cena energii, jaka powstaje w tych źródłach. Chcielibyśmy, aby energia z tych źródeł była tańsza i bardziej dostępna” – tłumaczyła Czerwińska.

Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego wskazała na podpisaną z PGE już w 2023 r. umowę o wartości 1,4 mld zł jako tę, która świadczy o realizacji priorytetów EBI w Polsce. Jako inne priorytety wymieniła wspieranie zrównoważonego rozwoju miast oraz zrównoważonego, zielonego transportu, a także małych i średnich firm.

autor: Marek Siudaj

ms/ mk/