Belka: Ostatnia obniżka stóp zmniejsza presję aprecjacyjną na złotego

02.04.2015, 09:45; Aktualizacja: 02.04.2015, 09:45
Marek Belka

Marek Belkaźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Piotr Malecki

Marcowa obniżka stóp procentowych i towarzysząca jej deklaracja o zakończeniu cyklu luzowania polityki pieniężnej zmniejszają presję aprecjacyjną na złotego, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marek Belka. Według niego, " niskie stopy procentowe to jest sprawa nawet na całe pokolenie".

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:ISBnews
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Albert(2015-04-02 10:38) Zgłoś naruszenie 00

  Doprawdy do końca nie rozumiem tej strategii polegającej na trzymaniu w "osłabieniu" PLN. Wiem, że jest to w interesie eksporterów ale już niekoniecznie dla importerów. To stawia polską gospodarkę jako kraj niewolników i taniej pracy/płacy. Polacy, co zarobią to nie są w stanie wydać tak efektywnie kupując towary czy usługi zagranicą przy takim "sztywnym" kursie jaki stosuje NBP ! Nawet wakacje czy inne przyjemności nie mogą być zrealizowane ponieważ buduje się mur kursowy. Kolejna sprawa to blokada rozwojowa tym razem fundowana przez rząd który moim zdaniem zaspał i dziś w perspektywie do 2020 roku nie wytworzy klimatu czy warunków do stworzenie takich produktów które wyjdą poza krąg PLN. Po ostatnich wywiadach M. Belki widać też, że droga do EUR w Polsce jest bardzo daleka. Nawet nie ma planu, działań zmierzających do celu, nie ma dyskusji. To co gadają kandydaci na Pierwszego pod Żyrandolem nie jest warte nawet komentowania. Zrozumiana jest zaleta autonomicznych decyzji wobec własnej waluty lecz braku działań skutkujących wykorzystywanie tego momentu dla rozwoju, akumulacji KAPITAŁU jest jedynie nie znaczącym i niepowiązanym elementem działania które samo w sobie nie wiadomo do czego zmierza. Minister Finansów się cieszy bo wymienia EUR z UE na większe wartości w PLN ale to myślenie kantoru a nie odpowiedzialnego urzędu. Mam wrażenie, że jest kompletny brak spójności w działaniu, jest marazm w rządzeniu krajem a wszystkie wektory gospodarcze, finansowe i społeczne które powinny byś zsynchronizowane i zmierzać do celu są często przeciwnie skierowane i rwią sens działań a nie je sumują. A właściwie jaki konkretny cel przyświeca rządzącym i Kierownikom państwowych urzędów ? aha, zapomniałem. minister Sienkiewicz już powiedział, na obiedzie, z podsłuchem :)
  Jako obywatele tego kraju mamy pracować jak współcześni niewolnicy, z bardzo słabą walutą bo to się opłaca wielkim a nie maluczkim zwykłym obywatelom, z kiepską i złą edukacją, z wielką emigracją, korupcją i biurokracją etc...
  Ktoś zapewne napisze czy powie - Szukaj pozytywów i daj coś z siebie by żyło się lepiej !
  Ale jak, kiedy kłody i otoczenie nie jest przygotowane by wyzwolić tą energię.
  Fenomen polskiego kapitalizmu wciąż mnie zaskakuje i jest nie do okiełznania w jakikolwiek metodyczny sposób. To jakiś MATRIX a programista już nie istnieje...

  Odpowiedz
 • iwona(2015-04-02 12:54) Zgłoś naruszenie 00

  Pan Belka cieszy się ze słabego złotego. Ciekawe.

  Odpowiedz
 • T1000(2015-04-06 13:32) Zgłoś naruszenie 00

  A to wszystko się w pi... zawali jak się skończy kasa z UE w ramach funduszy strukturalnych. Wzrost PKB będzie śladowy, o ile od razu nie wkroczy recesja, bezrobocie skoczy do 20% jak na początku tego wieku a PLN poszybuje do nowych ekstremów, przyspieszy starzenie się społeczeństwa, więc ZUS będzie pochłaniał coraz większe miliardy. A panowie i panie z kręgów rządowych i bankowych postanowili oprzeć konkurencyjność polskiej gospodarki na słabej walucie, zapraszając nieustannie spekulantów do grania na osłabianie złotego. Prowadzenie takiej polityki nie tylko oddala Polskę od Europy, ale utrudnia stabilny i zrównoważony rozwój gospodarczy. Mamy mało oszczędności, a NBP stale naciska na osłabianie PLN. A dziennikarze kompletnie nie znają się na ekonomii i dają sobie wmawiać w takich wywiadach najprzeróżniejsze historyjki, nie będą zdolnymi do zadawania celnych i zasadnych pytań. Panuje brak debaty publicznej o polskiej polityce monetarnej i gospodarczej.

  Odpowiedz
 • Grzech glosowac na przestepcow ! UJ Krakow(2015-04-02 14:22) Zgłoś naruszenie 00

  Nadzieja,ze niedlugo szlak trafi Belke i totalitarny unijny burdel !
  Polacy nie glosujcie na czerwonych i PO.barwionych przestepcow !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane