Pandemia zwiększyła zainteresowanie Polaków ubezpieczeniami życiowymi, ale nie na tyle, by pociągnąć w górę wyniki całego segmentu tej branży. Składka przypisana brutto w dziale życiowym w pierwszych trzech kwartałach tego roku wyniosła 15,9 mld zł - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. Była o 4 proc. mniejsza niż rok wcześniej.

Na przestrzeni ostatnich lat tylko 2021 r. przyniósł kilkuprocentową poprawę. Było tak za sprawą kilkunastoprocentowego przyrostu w „czystych” ubezpieczeniach życiowych. Wcześniej zarówno przypis składki, jak i liczba umów, jeśli w ogóle rosły, to w tempie nieprzekraczającym 3 proc. W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. przychody ubezpieczycieli z tego typu polis były o 14 proc. większe niż rok wcześniej. W tym roku wzrost wynosi 4 proc. Liczba czynnych umów w ub.r. zwiększyła się o 6 proc. W tym roku wzrost był już tylko symboliczny.
W okresie styczeń-wrzesień obowiązywało ponad 10 mln umów, z czego prawie 600 tys. miało charakter grupowy. W ub.r. objętych polisami było ponad 12 mln osób (jednej osoby mogła dotyczyć większa liczba kontraktów). W tym roku nieco ponad 11,5 mln.
Na całym rynku ubezpieczeń na życie wartość wypłaconych świadczeń zwiększyła się o 7 proc., do 14,5 mld zł. Ale w ubezpieczeniach ochronnych (czyli w grupie 1) był 8-proc. spadek do 5,1 mld zł. - Ubezpieczenia na życie spełniły swoją funkcję w trudnym pandemicznym czasie, zapewniając wsparcie finansowe wielu rodzinom. W tym roku notujemy niższe wskaźniki śmiertelności niż w poprzednim, stąd obserwowany spadek wypłat w tym segmencie - komentował kilka dni temu Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Kulą u nogi całego rynku ubezpieczeń na życie są polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Były one bardzo popularnym dekadę temu (i więcej) produktem inwestycyjnym. Później ich sprzedaż została ograniczona, m.in. na skutek interwencji nadzoru. W pierwszych trzech kwartałach br. wartość sprzedaży tego typu produktów była o 30 proc. mniejsza niż w analogicznym okresie ub.r. i o połowę mniejsza niż w 2018 r.
W końcu września w segmencie życiowym działały 24 firmy, o jedną mniej niż rok wcześniej. ©℗
ikona lupy />
Rynek ubezpieczeń życiowych w Polsce / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe