Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Opinie na temat wyniku posiedzenia RPP są podzielone – część ekonomistów nie spodziewa się podwyżki, część oczekuje, że jednak ona nastąpi.

Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Opinie na temat wyniku tego posiedzenia są podzielone. Cześć ekonomistów nie spodziewa się podwyżki, część jednak jej oczekuje.

„Będę się upierał, że z punktu widzenia teorii RPP powinna stopy podwyższać, inflacja jest, jaka jest. Ale biorąc pod uwagę podejście praktyczne, to mam wrażenie, że Rada stóp nie podwyższy. To może być rozczarowanie dla inwestorów zagranicznych, bo jest oczekiwanie, że polityka podwyższania stóp, choćby drobnymi kroczkami, o 25 pkt. bazowych, powinna być kontynuowana. Jeśli więc stopy się nie zmienią, to złoty może na tym stracić” – powiedział PAP główny analityk walutowy DM BOŚ Marek Rogalski.

Rada Polityki Pieniężnej do tej pory podnosiła stopy procentowe 11-krotnie. Cykl podwyżek rozpoczął się w październiku 2021 r. i od tego czasu RPP podnosiła stopy na każdym kolejnym posiedzeniu. Wyjątkiem był sierpień, kiedy RPP miała przerwę urlopową.

Obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 6,75 proc. (przed rozpoczęciem cyklu podwyżek wynosiła 0,1 proc.). Stopa lombardowa wynosi 7,25 proc., stopa depozytowa – 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli wynosi 6,8 proc. a stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc.

(PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/