W piątek na 14.30 planowana jest publikacja rządowych danych z amerykańskiego rynku pracy w lutym. Ankietowani przez agencję Bloomberg analitycy oczekują, że zatrudnienie w USA wzrośnie o 235 tys. nowych miejsc pracy, stopa bezrobocia spadnie do 5,6 proc. z 5,7 proc. w styczniu.

W Europie kontrakty na Euro Stoxx 50 rosną o 0,055 proc., FTSE 100 futures zniżkują o 0,036 proc., CAC 40 futures zniżkują o 0,040 proc., a DAX - rosną o 0,191 proc.

Rano opublikowano już dane makro z Niemiec, które były powyżej oczekiwań rynkowych.

W Niemczech w styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 0,6 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 1,0 proc., po korekcie - poinformował urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,5 proc.

Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 0,9 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,5 proc., po korekcie. Tu analitycy oczekiwali spadku o 0,2 proc.

Wynik lepszy od oczekiwań może okazać się silnym argumentem za podwyżką stóp procentowych przez Fed już na czerwcowym posiedzeniu.

Tymczasem prezes EBC Mario Draghi poinformował w czwartek, że Europejski Bank Centralny rozpocznie skup obligacji rządowych 9 marca.

Draghi potwierdził, że w ramach luzowania ilościowego EBC będzie skupował aktywa warte 60 mld EUR miesięcznie oraz że program będzie trwał do minimum września 2016 r.

Draghi dodał, że program luzowania ilościowego może zostać przedłużony poza ten termin, jeśli będzie to konieczne. Program luzowania ilościowego obejmie również obligacje o negatywnych rentownościach pod warunkiem jednak, że nie będą one niższe niż stopa depozytowa EBC – oświadczył.

Draghi poinformował o obniżeniu prognozy inflacji w strefie euro. Nowa prognoza EBC zakłada, że inflacja w strefie euro w 2015 r. wyniesie 0 proc. wobec wcześniej zakładanych 0,7 proc. Jednocześnie jednak EBC podniósł prognozę wzrostu PKB w strefie euro w tym roku z 1 proc. do 1,5 proc.

W piątek na giełdach może być aktywny handel akcjami spółki Commerzbank. Bank może zapłacić co najmniej 1,4 mld USD w związku z naruszeniem prawa w USA.

Banco BPI SA i Banco Comercial Portugues SA mogą być obiektem większych obrotów z powodu informacji dotyczących możliwych fuzji i odrzucenia oferty CaixaBank SA.(PAP)