statystyki

Gracze giełdowi muszą być przygotowani na wysoką zmienność

autor: Małgorzata Kwiatkowska14.01.2015, 07:20; Aktualizacja: 14.01.2015, 08:52
zegary-giełda

W 2013 r. giełda turecka notowała bardzo mocne spadki, a obecne tam fundusze inwestycyjne straciły nawet ponad 30 proc.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: RICHARD DOLE

Polskim akcjom sprzyjać powinny ich niskie wyceny - uważa Marek Buczak, zarządzający Quercus TFI.

W 2013 r. giełda turecka notowała bardzo mocne spadki, a obecne tam fundusze inwestycyjne straciły nawet ponad 30 proc. Spadki były skutkiem m.in. wycofywania się inwestorów z rynku, który bardzo pesymistycznie oceniali jego perspektywy po ewentualnym zakończeniu przez amerykański Fed programu ilościowego luzowania polityki monetarnej. Do tego na przełomie 2013 i 2014 r. w Turcji doszło do kryzysu politycznego. W rok 2014 rynek wchodził też z nie najlepszymi oczekiwaniami. Kiedy sytuacja zaczęła się stabilizować i obawy inwestorów zaczęły maleć, tureckiemu rynkowi zaczęły bardzo pomagać spadki cen ropy. Warto pamiętać, że Turcja należy do najbardziej antysurowcowych rynków.

To, że jest bardzo dużym importerem ropy, nie posiada własnych złóż i produkcji. Dlatego im ropa tańsza, tym dla Turcji lepiej. Poza nią do krajów antysurowcowych należą m.in. Indie, Indonezja i Tajlandia, ale to Turcja zyskuje najbardziej. Chodzi przede wszystkim o spadek inflacji, deficytu w rachunku obrotów bieżących, poprawiają się nastroje konsumentów. Inwestorzy zaczęli dyskontować te czynniki już w 2014 r., skupując tureckie akcje. To wszystko przełożyło się na wysokie stopy zwrotu.

Najłatwiej oczywiście prognozować sytuację na okres kwartału, półrocza. W tym czasie tureckiej gospodarce i giełdzie wciąż powinna sprzyjać tania ropa. W czerwcu odbędą się tam wybory parlamentarne, co do tego czasu powinno skłaniać rząd do większych wydatków i sprzyjać utrzymaniu stabilnego wzrostu gospodarczego. Obserwatorzy nie spodziewają się większych perturbacji politycznych związanych z wyborami. Początek roku jest dobry, lira się umocniła, giełda wzrosła i produkty związane z tureckimi akcjami od początku roku dały ok. 5–6 proc. zysku. Większym znakiem zapytania jest drugie półrocze.

Przy tak niskich cenach ropy coraz bardziej prawdopodobne jest ograniczenie produkcji tego surowca, co oznacza, że jego ceny zaczną rosnąć. Jeśli na dodatek spełnią się oczekiwania podwyżek stóp procentowych przez amerykański bank centralny, może to odciągnąć kapitał ze wschodzących rynków. Wtedy na tureckim rynku kapitałowym może dojść do korekty. W tej chwili trudno przewidzieć, jak ostatecznie zakończy się rok dla funduszy inwestujących w tureckie akcje, choć tak wysokich stóp zwrotu jak w 2014 r. raczej bym się nie spodziewał. W długim terminie na pewno jest to jednak rynek perspektywiczny. To wciąż młode, rozwijające się społeczeństwo i gospodarka.

Na pewno na wysoką zmienność. To będzie rok bardzo ciekawy i bogaty w wydarzenia. Na polskiej giełdzie zmienność będzie podwyższona m.in. z powodu funduszy emerytalnych, które nie będą, jak do tej pory, stałym dostarczycielem kapitału na GPW. Z drugiej strony polskim akcjom sprzyjać powinny ich niskie wyceny, co daje duże szanse na wzrosty notowań, czemu sprzyjają m.in. niskie stopy procentowe. Akcjom z warszawskiego parkietu sprzyjać może też Europejski Bank Centralny, wobec którego rosną oczekiwania na wdrożenie europejskiego ilościowego luzowania polityki pieniężnej, co zwiększyłoby ilość gotówki do zainwestowania na rynku. Głównym czynnikiem ryzyka będzie zaś wciąż sytuacja za naszą wschodnią granicą.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane